Adéla Šťovíčková

Ahoj, jmenuji se Adéla Šťovíčková, rozená Neratoviťačka žijící celý život v Praze. Aktuálně dostudovávám bilingvní španělsko-české gymnázium Budějovická. Po maturitě plánuji jet do Španělska studovat nutriční terapii nebo fyzioterapii. Ve volném čase se věnuji hře na klavír, jazzovému triu a závodně bodybuildingu – kategorii Bikini a Wellness Fitness. Ke studiu jazyků jsem vedena od raného věku a časem jsem pochopila, jak velkou roli v našem životě mohou hrát. Proto budu neskutečně vděčná, jestli někomu odbourám např. strach z cestování či pomohu dosáhnout lepších výsledků jak v práci, tak při studiu.

Co můžete očekávat od lekcí se mnou?

Můžete očekávat velice pozitivní a především trpělivý přístup. Je jedno, kolikrát student odpověď řekne špatně, ale důležité je, aby se dobral ke správnému výsledku a zapamatoval si jej. Vždy dbám na důsledně správném výsledku. Sama moc dobře vím, jak těžce se odbourává např. špatně zafixovaná gramatika. Proč si tedy cestu zbytečně stěžovat, když se to dá podchytit hned na začátku! Velmi individuálně se zaměřuji na cíle i nedostatky studentů. Znalost jazyka není jen o vyjmenování správných slovíček a pravidel gramatiky. Ale především o schopnosti umět použít všechny své vědomosti jak v konverzaci, tak na papíře a porozumění jazyka např. v rámci poslechu. 

Proč učím pro Perfect World?

Na Perfect World jsem narazila v ten nejvhodnější okamžik. Měla jsem po vážné operaci kolene a možnost učit online byla pro mě doslova záchrana. Od několika lektorů jsem slyšela spoustu pozitivních ohlasů a tak jsem si řekla – proč ne? Při několikadenním školení mě přístup jazykovky natolik nadchl, že jsem se s chutí pustila do učení. Hned po pár odučených lekcí jsem se akorát utvrdila v tom, že metodika opravdu funguje a dá se díky ní efektivně posouvat.

Jak dlouho učím a co pro mě tato práce znamená?

V Perfect World učím od října 2021. S “předáváním zkušenosti“ mám ale již několikaleté zkušenosti např. z vedení skautských táborů, apod. Ačkoliv to zní jako největší ohrané klišé, předávání španělštiny či angličtiny studentům neberu jako práci, ale jako svoji volbu pomáhat lidem si plnit své sny a cíle. Znalost jazyků začíná být čím dál více požadovanou dovedností. Proto chci předávat znalosti dál a pomáhat tak ostatním odbourávat strach z použití cizího jazyka.

Jaké jazyky učím, jakou úroveň a jaké zkušenosti s nimi mám?

Vyučuji španělštinu a angličtinu. Učím jak začátečníky, tak pokročilejší studenty. Sama studuji ve španělštině, takže s jazykem jsem v kontaktu prakticky každý den. Anglicky se učím od mala. Učení angličtiny máme v rodině – již od nějakých 4 let jsem trávila několik dní v týdnu nasloucháním maminčiných hodin angličtiny. Ve studiu samozřejmě i nadále intenzivně pokračuji, v angličtině denně čtu a poslouchám různé zajímavé články, podcasty a studie o funkcích lidského těla nebo psychologii. Tedy ani s tímto jazykem kontakt rozhodně neztrácím.

Jaký jsem lektor, jaké jsou mé silné stránky?

Jak jsem již nastínila, jsem velice pozitivní a trpělivý člověk. Jen opravdu výjimečně se stane, že mi na tváři nehraje úsměv a koutky mi směřují dolů. Věřím ve studenta mnohdy více než on sám, takže se nikdy nespokojím s odpovědí „nevím“. Ať je třeba sebevíce úsilí, vždy ze studenta dokáží dostat tu správnou odpověď. Nejenže efektivita učení je poté na úplně jiném levelu, ale přeci jen to studenta povzbudí a dodá sebevědomí.

Na co jsem ve svém životě nejvíce pyšný?

Na co jsem pyšná? Asi bych to úplně nenazvala jako pyšnost, ale jako vděčnost. Ve volném čase se věnuji vrcholově kulturistice, takže asi i na mé prozatímní úspěchy jako 7. místo na mistrovství Evropy a vůbec být schopná se připravit na soutěž. Díky tomuto extravagantnímu sportu jsem si kolem sebe vytvořila skvělý okruh lidí, za který jsem moc ráda. I přes všechny nepříjemnosti se nikdy nevzdávám a věci dotahuji do konce – a to ve všech oblastech.

Jaký je můj největší životní sen?

Jeden z mých životních snů je založit si malé podnikání, částečně v zahraničí, částečně v Česku. V dnešní době boomu online služeb přes učení jazyků po online coaching svět nabízí nespočet způsobů, jak sen uskutečnit. I nadále bych se chtěla řídit “pravidlem” konstantního vystupování z komfortní zóny a hlavně nezůstat na místě – ať už v jakémkoliv odvětví.

Co bych vám ráda vzkázal?

Žádný učený z nebe nespadl a opravdu nikdy není pozdě na to se naučit něco nového 🙂