Alena Bezchlebová

Ahoj,
jmenuji se Alena, studenti a kamarádi mě většinou oslovují Ali/Alčo :). Učím v jazykovce od roku 2019 a pokládám to za jedno ze svých nejlepších rozhodnutí.
Nedávno jsem ukončila magisterské studium Německý jazyk – Český jazyk pro učitelství na středních školách a těmto jazykům se právě věnuji i jako jazykový lektor.
V hodinách se snažím uplatnit jak naše know-how, tak i znalosti získané za dobu studia, i za praxi v zahraničí. Studentům se věnuji moc ráda, největší radost mi udělá, když se na hodinu těší a chtějí opravdu makat. Důležité pro mě je, že práce, kterou dostanu, je odvedena co nejkvalitněji.
Němčina je můj koníček, fascinuje mě její podobnost s češtinou a ráda zkoumám původy a podobnosti ve slovní zásobě i gramatice.
Mimo němčinu také učím angličtinu – tu jsem se pořádně naučila právě díky studiu v jazykovce a neustále na ní pracuji.
Ve volném čase ráda sportuju a čtu, poslouchám hudbu.
Kávu a čokoládu považuji za životní nutnost.

Charakterově se pokládám za klidnou osobu (asi nikdo mě ještě neviděl na někoho křičet – zvyšování hlasu je rozdíl). Beru lidi takové, jací jsou, snažím se ke každému přistupovat bez jakýchkoliv předsudků – přesně tak, jak bych chtěla, aby ostatní přistupovali ke mně. Za jednu ze svých kladných vlastností považuji důslednost – snažím se věci dotahovat do konce, i když z toho někdy blázním já i okolí. Ráda dělám věci, které dávají smysl nejenom mně, ale i ostatním.

Mimo práci lektora pracuju i na tom, aby vše v naší jazykové škole fungovalo po organizační stránce. Studenti i lektoři se na mě vždy mohou obrátit s jakýmkoliv problémem.  😊

Co můžete očekávat od lekcí se mnou?

Výuku se snažím co nejvíce přizpůsobit učebnímu stylu žáka, soustředím se na způsob a postup jeho učení, abych případně pomohla co nejefektivněji odstranit možné chyby. Snažím se pokaždé přinášet do hodiny smích a humor, zároveň se snažím nepolevovat a objevovat studentovy limity, takže u mě nečekejte ani flákání, ani drcení se nazpaměť slovíčka, které nikdo dál nepoužije, nebo nudných vysokoškolských skript z 80. let. Plně věřím tomu (a mám i odzkoušeno), že i německý jazyk se dá vyučovat zábavným způsobem 🙂

Proč učím pro Perfect World?

Líbí se mi celkový koncept a filozofie této firmy o učení a vyučování. Ve výuce koukáme na žáka, ne na látku. Učíme studenty, ne předmět…I když o jazyk jde v první řadě, studenti si mohou odnést z výuky mnohem více, než nové gramatické pravidlo nebo slovíčko. Opravdu věřím tomu, že všichni učíme v první řadě srdcem.
Za ten čas, který jsem tu strávila, objevuji další oblasti, ve kterých se mohu já i studenti zdokonalovat, baví mě na sobě pracovat a opravdu si vážím podpory vedení a šance pro lektory na sobě neustále pracovat.
Líbí se mi to, že dostáváme odměny za hotový produkt – motivace je v tomto ohledu vyšší, to samé kvalita.

Jak dlouho učím a co pro mě tato práce znamená?

V Perfect World učím od roku 2019, už jsem tedy nasbírala dost zkušeností. Přesto nacházím rezervy, které je možno doplnit, co se jazykových a profesních dovedností týká. Mám ráda osobní rozvoj v oblasti vedení a posouvání lektorů v před.
Jako koordinátor lekcí nacházím každý den nové výzvy a baví mě poznávat velké množství lidí.
Tato práce pro mě znamená krok k přesvědčení sebe sama i okolí o tom, že systém vzdělávání se výrazně posunul od zajetých tradičních metod (učitel učí, žák sedí a poslouchá). Věřím, že Perfect World může výrazně zasáhnout do vývoje osobnosti všech studentů i potenciálních učitelů, nejen po stránce znalostí (v jazyce), ale také po stránce hodnot a postojů, motivace a sebezlepšování. Jakýkoliv úspěch v této oblasti mě naplňuje radostí a myslím si, že v Perfect World těchto situací nebude málo. Sama doufám, že se na těchto úspěších budu sama aktivně podílet.

Jaké jazyky učím, jakou úroveň a jaké zkušenosti s nimi mám?

Učím německý jazyk od začátečníků po pokročilé. Skládala jsem zkoušku z německého jazyka na konci bakalářského studia na úrovni C1. Z angličtiny nemám dodnes žádnou zkoušku. Ale postupně bych se chtěla také k nějaké dopracovat. Učím prozatím začátečníky a svoji úroveň si zvedám pomocí pravidelných lekcí pro pokročilé. Občas učím i češtinu jako cizí jazyk. Nejvíc mě baví novinka v podobně online kurzů, individuální lekce mají však stále své krásné kouzlo.
Každý jazyk vyučuji s maximálním nasazením a nadšením.

Postupně bych spíše chtěla učit méně lekcí a starat se o to, aby učili hlavně noví kolegové a já jim mohla o to více pomáhat.

Jaká jsem lektorka, jaké jsou mé silné stránky?Ráda poslouchám ostatní a přenechávám slovo druhým lidem, takto donutím ostatní zlepšovat své komunikační dovednosti v jazyce a postupy řešení různých problémů v této oblasti. Snažím se být průvodcem ve vzdělávání, ne zdrojem informací. Učím druhé k zodpovědnosti za vlastní učení a ke kritickému sebehodnocení, které vede k sebezlepšování a učení „na míru“. Snažím se být trpělivá, snažím se u každého studenta zjistit jeho ideální učební styl, abych učivo upravila přímo pro individuální potřeby a zájmy daného člověka. Na druhou stranu ale umím být jako sloup a netoleruji flákání 🙂 Chci u každého vidět výsledky, na které může být student pyšný.

Na co jsem ve svém životě nejvíce pyšná?
Jsem pyšná na lidi, kteří něčeho dosáhli (čehokoliv) a při tom procesu jsem se mohla pozitivně ovlivnit (zvládnuté zkoušky, maturita). Jsem pyšná na svoji mámu, pro mě nejsilnějšího člověka na světě, že trpělivě řešila všechny moje problémy a vychovala ze mě člověka, který se za sebe (doufám) nemusí stydět 🙂. Jsem celkově pyšná na svoji rodinu, která mě inspirovala ve všech oblastech života.
Jsem pyšná i na svůj pokrok od absolutního introverta do schopné lektorky a platného člena vedení. Byť život introverta je dost super občas 😀

Jaký je můj největší životní sen?

Sama pro sebe sny nemám, ráda sním, zároveň mi staří sny mé v hlavě, realita se mi líbí a nějak jí moc pro sebe měnit nechci.

Když už, pro ostatní…..Aby se český školský systém rovnal zahraničním školám: abychom překopali celý klasifikační systém a kurikulum, aby se žáci učili skutečně to, co by umět měli, a ne to, co po zkoušce ihned (a rádi) zapomenou, protože to poté nikdy nepoužijí.
Chtěla bych žít ve státě, kde se člověk nestydí za svoji národnost a kde nikdo na nikoho nekouká přes tlusté sklo předsudků.
A když už mám vybrat něco pro sebe?
Chtěla bych si také vyzkoušet dobrovolné služby v Africe, která je další mojí vášní.

Zatím jsem zůstala jen u posílání peněžní podpory.

Mám na čem pracovat 😊

Co bych vám ráda vzkázala?

Učení nebolí, pokud dává smysl. Každou minutou můžeme být lepší, v čemkoliv. Ale musíme zvednout zadek a překonat strach.

Řekli o Alče :

Alča je nejen naprosto úžasná a jedinečná lektorka, ale i báječná holka a osobnost. Lekce s Alčou jsou jak zábavné, tak náročné – výzva v dobrém slova smyslu. V hodinách se vždy naučím spoustu nového, ale také je pokaždé prostor i pro humor -není nad to udělat si legraci z vlastních chyb 🙂 i tak se člověk učí a posouvá, což v lekcích s Alčou děje pokaždé. Díky a určitě Perfect World doporučuji!

Katharina Polívková

Vychovatelka

Alča je skvělá. Učivo vysvětleno……velmi dobře, laskavě nás podporuje a zároveň nám nic neodpustí, ani čárku. Vždy nás pochválí, ta srdíčka v úkolech jsou nejvíc. A to její nasazení při hodinách, je to dril, který vás vtáhne do děje a ani nevíte, že jedete naplno celou hodinu a půl. Obrovská pochvala Ali.

Dana Štěpánová

Lektorka jógy, masérka