Alena Bezchlebová

Ahoj! Jmenuji se Alča, narodila jsem se v Chebu, nedaleko českoněmeckých hranic, a v Plzni bydlím od začátku studia na zdejší Pedagogické fakultě ZČU. Studuji nyní učitelství pro střední školy, obor Český jazyk – Německý jazyk. Současně se studiem se věnuji práci s dětmi na dětských táborech a školách v přírodě. Jsem ráda součástí vzdělávacího procesu lidí každého věku a zde v Perfect World mohu tyto moje zkušenosti a znalosti uplatnit jako lektorka jazyků, zejména německého jazyka. Já sama se ráda zdokonaluji v oblasti studia cizího i mateřského jazyka, protože jazyk je pro mě jedna z nejdůležitějších prostředků uplatnění člověka v životě. Čím víc jazyků ovládáš, tolikrát si člověkem. Pro někoho ohrané klišé, pro mě docela oblíbená fráze, která se mi čím dál více osvědčuje v realitě. Kromě jazyka a cestování ráda cvičím jógu a poslouchám hudbu (Spotify rekord je 6000 písní ročně a stále roste).
Charakterově se pokládám za klidnou osobu (asi nikdo mě ještě neviděl na někoho křičet – zvyšování hlasu je rozdíl). Beru lidi takové, jací jsou, snažím se ke každému přistupovat bez jakýchkoliv předsudků – přesně tak, jak bych chtěla, aby ostatní přistupovali ke mně

Co můžete očekávat od lekcí se mnou?
Výuku se snažím co nejvíce přizpůsobit učebnímu stylu žáka, soustředím se na způsob a postup jeho učení, abych případně pomohla co nejefektivněji odstranit možné chyby. Snažím se pokaždé přinášet do hodiny smích a humor, zároveň se snažím nepolevovat a objevovat studentovy limity, takže u mě nečekejte ani flákání, ani drcení se nazpaměť slovíčka, které nikdo dál nepoužije, nebo nudných vysokoškolských skript z 80. let. Plně věřím tomu (a mám i odzkoušeno), že i německý jazyk se dá vyučovat zábavným způsobem  🙂

Proč učím pro Perfect World?
Líbí se mi celkový koncept a filozofie této firmy o učení a vyučování. Ve výuce koukáme na žáka, ne na látku. Učíme studenty, ne předmět…I když o jazyk jde v první řadě, studenti si mohou odnést z výuky mnohem více, než nové gramatické pravidlo nebo slovíčko. Opravdu věřím tomu, že všichni učíme v první řadě srdcem.

Jak dlouho učím a co pro mě tato práce znamená?
V Perfect World jsem absolutní začátečník, ale rozhodně to pro mě není jednorázová „brigáda“. Tato práce pro mě znamená krok k přesvědčení sebe sama i okolí o tom, že systém vzdělávání se výrazně posunul od zajetých tradičních metod (učitel učí, žák sedí a poslouchá). Věřím, že Perfect World může výrazně zasáhnout do vývoje osobnosti všech studentů, nejen po stránce znalostí (v jazyce), ale také po stránce hodnot a postojů, motivace a sebezlepšování. Jakýkoliv úspěch v této oblasti mě naplňuje radostí a myslím si, že v Perfect World těchto situací nebude málo. Sama doufám, že se na těchto úspěších budu sama aktivně podílet.

Jaké jazyky učím, jakou úroveň a jaké zkušenosti s nimi mám?
Učím německý jazyk od začátečníků po pokročilé a postupně chci zlepšit svoji angličtinu, abych mohla začít učit i tento jazyk. Skládala jsem zkoušku z německého jazyka na konci bakalářského studia na úrovni C1. Z angličtiny nemám dodnes žádnou zkoušku. Ale postupně bych se chtěla také k nějaké dopracovat. Začínám učit také češtinu jako cizí jazyk, což přijímám jako velikou výzvu a zodpovědnost. Každopádně každý jazyk vyučuji s maximálním nasazením a nadšením.

Jaká jsem lektorka, jaké jsou mé silné stránky?
Ráda poslouchám ostatní a přenechávám slovo druhým lidem, takto donutím ostatní zlepšovat své komunikační dovednosti v jazyce a postupy řešení různých problémů v této oblasti. Snažím se být průvodcem ve vzdělávání, ne zdrojem informací. Učím druhé k zodpovědnosti za vlastní učení a ke kritickému sebehodnocení, které vede k sebezlepšování a učení „na míru“. Jsem trpělivá, snažím se u každého studenta zjistit jeho ideální učební styl, abych učivo upravila přímo pro individuální potřeby a zájmy daného člověka.

Na co jsem ve svém životě nejvíce pyšná?
Jsem pyšná na lidi, kteří něčeho dosáhli (čehokoliv) a při tom procesu jsem se mohla pozitivně ovlivnit. Jsem pyšná na svoji mámu, pro mě nejsilnějšího člověka na světě, že trpělivě řešila všechny moje problémy a vychovala ze mě člověka, který se za sebe (většinou) nemusí stydět 🙂

Jaký je můj největší životní sen?
Aby se český školský systém rovnal zahraničním školám: abychom překopali celý klasifikační systém a kurikulum, aby se žáci učili skutečně to, co by umět měli, a ne to, co po zkoušce ihned (a rádi) zapomenou, protože to poté nikdy nepoužijí.
Chtěla bych žít ve státě, kde se člověk nestydí za svoji národnost a kde nikdo na nikoho nekouká přes tlusté sklo předsudků.
Chtěla bych si také vyzkoušet dobrovolné služby v Africe, která je další mojí vášní.
Ale těch snů je…

Co bych vám ráda vzkázala?
Učení nebolí, pokud dává smysl. Každou minutou můžeme být lepší, v čemkoliv.

Řekli o Alče :

Alča je nejen naprosto úžasná a jedinečná lektorka, ale i báječná holka a osobnost. Lekce s Alčou jsou jak zábavné, tak náročné – výzva v dobrém slova smyslu. V hodinách se vždy naučím spoustu nového, ale také je pokaždé prostor i pro humor -není nad to udělat si legraci z vlastních chyb 🙂 i tak se člověk učí a posouvá, což v lekcích s Alčou děje pokaždé. Díky a určitě Perfect World doporučuji!

Katharina Polívková

Vychovatelka

Alča je skvělá. Učivo vysvětleno……velmi dobře, laskavě nás podporuje a zároveň nám nic neodpustí, ani čárku. Vždy nás pochválí, ta srdíčka v úkolech jsou nejvíc. A to její nasazení při hodinách, je to dril, který vás vtáhne do děje a ani nevíte, že jedete naplno celou hodinu a půl. Obrovská pochvala Ali.

Dana Štěpánová

Lektorka jógy, masérka