Angličtina - Němčina - Španělština - Francouzština - Italština - Ruština

Krátká reflexe na intenzivní Komunikační trénink vyšší školy, kterým jsem v lednu 2020 prošla

Když se řekne „komunikace“, ví tak nějak každý, o čem je řeč. Komunikaci potřebujeme k životu všichni bez výjimky a čím více a kvalitněji komunikujeme, tím lepší a naplněnější je náš život. My jsme se s manželem dnes vrátili z týdenního intenzivního komunikačního kurzu, kde jsme od rána do večera trénovali naši schopnosti poznat a vědět, kým jsme my sami, a jak přesně komunikovat s ostatními. Tento týden nám oběma mnoho dal, a já bych s vámi tímto ráda sdílela pár základních myšlenek a poznání, které jsem si s sebou přivezla:


– Nejsme těla. Nejsme to, co ten druhý vidí, a proto je zcela nesmyslné soudit druhého dle oblečení, vlasů nebo typu postavy. Toto o nás samozřejmě něco vypovídá, ale nejsme to my.
Pokud chcete druhého skutečně poznat, je nutné s ním začít komunikovat. Zdůrazňuji S NÍM. Ne s jeho domněnkami, špatnými stavy, náladami. Ale s ním jako s bytostí. Jedině pak poznáte, s kým máte tu čest.

– Stojí za to poznat sami sebe. Často se necítíme dobře. Často si nevěříme. Často si stěžujeme na svůj život, na osud, na to, co nás potkalo, co se nám děje. Aniž bychom si uvědomovali, že toto všechno není náhoda. Mnohokrát vůbec nevíme, kdo jsme, dávno jsme to zapomněli a nemáme nejmenší ochotu podívat se pravdě do očí. Tato cesta vyžaduje kus tvrdé práce a velkou odvahu. Určitě ji ale můžeme všichni zvládnout. A měli bychom to udělat.

– Musíme vědět, co chceme. Teď nemluvím jen o velkých cílech, tedy o tom, co chceme dokázat za pár let, ale o všem. Co chcete dělat dnes? Tuto hodinu? Co chcete číst, jíst, kam chcete jít? Nevíte to? Chyba. Pak totiž nikdy nebudete žít dle svých představ. Vždy vám do toho něco přijde, nebudete mít na něco čas, něco jiného se stane. Když nám chybí jasná představa o tom, co žádáme, nedostaneme to. Něco ale vždycky dostaneme – přesně to, co jsme žádali. Tak si potom nestěžujme, co to konkrétně bylo, protože jsme to ve skutečnosti chtěli sami. Jen jsme si neuvědomili, jakou máme moc. A toto je děje v každé chvíli. Teď. Teď. Teď.

– Největší hodnotu na téhle planetě má upřímná pomoc. Nejsou to peníze, není to sláva, není to moc, není to skvělé auto, báječný dům. Ne, nic takového. Největší hodnotu má upřímná pomoc, která nic neočekává. Pokud někomu opravdu s láskou a ochotou pomůžete, je to mnohem víc než cokoli jiného, co můžete udělat. Zkuste to a pochopíte. Dělejte to každý den a stane se z vás nový, lepší člověk.

– Dávejte druhým najevo, že si vážíte toho, co dělají, jací jsou, nebo toho, co dokázali. Oceňujte druhé i za maličkosti, které se vám na nich líbí, kterých jste si všimli, které připoutaly vaši pozornost. Toto všechno stojí za to, abyste o tom druhým řekli. Najděte tu odvahu a oceňujte lidi kolem sebe. Budou nadšení, dodáte jim sebevědomí a budou prožívat svůj život plněji.

To je pro nynějšek vše 🙂 Děkuji za pozornost!

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *