Angličtina - Němčina - Španělština - Francouzština - Italština - Ruština

Proč jsem (se) začala saunovat a co pro mě saunování znamená

Sauna. Pro někoho utrpení, pro jiného slast. U sauny opravu platí, že ji půlka lidí nesnáší a druhá miluje. Otázkou by mohlo být „proč tomu tak je“ a mě čím dál tím více připadá, že odpověď je hodně spojená s navyklostí, ochotou to párkrát vyzkoušet a dovolit si zažít to, co sauna nabízí. Neboť jak zní jedno finské přísloví „Vnitřní klid má člověk jen na třech místech – v kostele, v sauně a v hrobě“. 

Moje začátky a cesta 

Osobně jsem neměla to štěstí, jako asi většina z nás, že bych si na saunu začala zvykat od raného věku. V dětství si nepamatuji, že bych kdy v sauně byla. Poprvé jsem otevřela její dveře a odhodlala se vstoupit dovnitř, když mi bylo 17 let, hrála jsem závodně volejbal a na soustředění v Hamrech na Šumavě (kde se v tamním kostele „shodou okolností“ za dalších pět let konala moje svatba) jsme měli jako regeneraci doporučeno zajít si večer po tréninku do sauny. Nikdy nezapomenu na ten pohled, jak moje spoluhráčka Diana byla ten jediný, kdo tam v dobu mého vstoupení seděl, úplně nahoře, naprosto zpocená… Na mojí otázku ohledně toho, co tam dělá, odpověděla, že sauna je skvělá na hubnutí. 🙂 To mě dost nadchlo, protože už tehdy jsem byla blázen do všech metod, jak si držet formu 🙂 

Začala jsem do sauny chodit pravidelně a nacházela v ní skutečný relax. Odreagování, odpočinek – pro tělo i duši. Když jsme s mým mužem, tehdy ještě mým přítelem, poprvé byli na Šumavě, po pochůzce jsem se rozhodla jej vzít s sebou do saunového světa v německém Zwieselu. A tam to všechno začalo. I Ondra se do sauny zamiloval a začali jsme chodit pravidelně. 

Byli jsme obyčejnými nadšenci do saunování – chodili jsme tu a tam, když někde byla sauna, využili jsme jí. Ale nic víc, žádný cíl, jen hobby. Mohlo to u toho zůstat a bylo by to v pořádku. Jenže! 

Bod zlomu 

Občas jsme zajeli o Prahy do Aquapalace v Čestlicích, kde jsme se poprvé setkali se saunovými ceremoniály v českém podání. Už jsme je znali ze Zwieselu, kde nesly název Aufguss, tedy něco jako „výluh“ – vůně bylinek, saunér s ručníky, vlajkami, vějíři, solné peelingy. Bylo to fajn, ale nijak nás to neuchvátilo. To samé následovalo v Aquapalace, kde k celému ceremoniálu byla přidána hudba a to už bylo o něco zajímavější. Nicméně nic, co by nám vzalo dech. 

Až pak jednoho dne, kdy jsme si tak seděli v Čestlicích v ceremoniální sauně, začali se najednou chlapi nahlas bavit a hecovali jakéhosi Milana, ať předvede, co umí. Následně se ukázalo, že Milan je bývalým saunérem Aquapalace, a to, co předvedl za ceremoniál, nás oba naprosto uzemnilo. Bylo to úžasné. Spousta energie, chuti, nadšení, radosti, velké ovace, naprostá spokojenost „publika“. Bylo to regulérní vystoupení, kde Milan byl králem parketu. 

Když jsme odjížděli, věděli jsme, že tohle chceme dělat. Začali jsme pravidelněji chodit do sauny, více si o ní zjišťovat, zajímat se. Prošli jsme školením saunérů, rozjeli saunové ceremoniály v Plzni v sauně na hlavním zimním stadionu a dostali naši vysněnou práci ve Wellness Hotelu Frymburk, kde je velká ceremoniální sauna pro 100 lidí. Wow. Saunování pro nás dostalo úplně jiný rozměr. 

Co pro mě znamená sauna nyní 

Sauna je opravdu místo, kam starosti nesmí. Ony prostě zůstávají za dveřmi a hotovo, nemusíte mít strach, že u Vás to platit nebude. Ať už jdete do sauny jen tak sami nebo prožít saunový ceremoniál, vždy to bude mít něco do sebe. Otázkou pouze zůstává, jak kvalitní zážitek si chcete dopřát a pro co jste si přišli. Saunování se saunérem je něco zcela odlišného od návštěv privátních saun spojených často s pitím vína v rámci pauz a dalších činností, které si klidně provozujte, ale se správným saunováním nemají nic společného. 

Když jsem se začala saunovat správně, začala jsem po lidech vyžadovat, aby dodržovali hygienický základ, jako je podkládání celého těla a osprchování se před vstupem do bazénku, začal ten pravý prožitek. Saunér je s Vámi v sauně proto, aby Vám nejen pořádně zatopil, saunu krásně provoněl a postaral se o to, aby se Vaše tělo co nejkvalitněji prohřálo, ale také proto, aby Vám představil saunování tak, jak má být. Je to profesionál, který ví, co dělá, a co je pro Vás nejlepší. 

A pak je tady jeho show. Jeho představení, ceremoniál, oční kontakt s Vámi, spousta náklonnosti, komunikace, vůně, čerstvé ovoce, peeling, nevšední hudební zážitek, úžasná podívaná s ručníky či vjejířem…  Po proceduře na Vás správný saunér počká před saunou, podá Vám ruku, poděkuje, a popřeje krásný zbytek dne.

Je to nádherná, vyčerpávající, ale naprosto uspokojující práce v extrémním prostředí, což je přesně to, co mi vyhovuje. Sauna je místo, které mi umožňuje být zcela sama sebou a díky tomu pomoci i Vám prožít něco opravdu výjimečného. Mě osobně sauna pomáhá cítit se po ní znovuzrozeně, nebýt téměř vůbec nemocná, mít na co se těšit a vědět, že existuje místo na tomhle světě, kde se slovo „problém“ mění na „záležitost, kterou vyřeším coby dup“. 

Do sauny s námi samozřejmě chodí i naše děti a když se mnou prožily první manželův ceremoniál ve velké ceremoniální sauně ve Frymburku, byla jsem opravdu šťastná. Seděly jako přikované a nadšeně přihlížely tomu, jak to ten taťka umí.

Tohle můžete zažít i Vy – jen si to musíte dovolit… Zkuste odhodit předsudky, strach, důvody, proč to nejde, a zažijte to, o čem každý sníme. Naprosté uvolnění. Pochopení. Klid. Protože toto je správné saunování. 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *