Angličtina - Němčina - Španělština - Francouzština - Italština - Ruština

Proč nám tak dlouho trvá se naučit cizí jazyk?

Aneb pár slov o obklopování se tím, co chceme ovládnout

Znáte to. Opravdu se chcete naučit anglicky. Jako fakt. A tak se rozhodnete, že začnete chodit do jazykovky. No, chvilku vám to trvá, protože to je takový životní krok. No, nevím, taky to stojí nějaké peníze, že? Potřebuji to vážně? No, možná ne. Tak ještě počkám. Ale pak už tedy po čase skutečně začnu. Chodím. Dostávám úkoly. Jako chci se naučit, ale na ty nemám čas. Dobře, už i ty úkoly občas udělám. Ne vždycky, ale fajn. Taky radí, že jestli chci být opravdu dobrý, měl bych si občas něco přečíst nebo poslechnout. Protože něco dělat i mimo lekce. Hm. A jsme u toho.

Není čas a ještě k tomu …

Samozřejmě, že nemám čas. Prostě je toho moc, znáte to. V dnešní době není čas na nic. Dobře, máte dvě možnosti. Buď to přijmete jako fakt a necháte si tím vzít možnost naučit se anglicky. Nebo s tím hodláte něco udělat.

Proč trávíte minuty tím, že si ospravedlňujete, proč nemůžete udělat úkol? Proč nevezmete do ruky žádnou anglickou knížku, když jedete do Prahy zrovna jednou autobusem? Proč si nepustíte do uší nějakou anglickou nahrávku, když ráno chodíte těch 20 minut se psem? Proč se večer před spaním nepodíváte na nějaké anglické video na youtube?

Proč? Vsaďte se, že známe vaši odpověď. Protože za prvé nemáte čas. To už jsme odhalili. Teď, když jsme si ale ukázali, že by ho trochu bylo, musíme najít jiné proč. Většinou jím bývá „protože nevím, co přesně mám zvolit.“ Jakou přesně knížku mám vybrat, aby na mě nebyla moc těžká. Jaký přesně poslech si pustit do uší, abych ho vůbec dokázal poslouchat. Jaká přesně videa vybrat a kde? A jaký přesně a jaká přesně a jaké přesně….

Jediná cesta vede skrz

Víte, co pomůže? Místo toho věčného vybírání prostě něco vzít do ruky a s tím se poprat. Ano, není to vždycky optimální a možná ne všemu budete rozumět. Pokud máte čas, vyberte pečlivěji. Pokud ne, nezatěžujte se rozjímáním o tom, co je nejvhodnější, neboť vždy končí tím, že čas vypršel. Zkrátka si pusťte první video, které na vás vyskočí, přidejte si do mp3 první nahrávku, kterou jste si stáhli, a nebo si na procházce říkejte anglicky věty, které vás napadnou. Že je to všechno hloupé a neprofesionální? Vůbec.

Obklopujte se tím, co chcete ovládat. Naordinujte si angličtinu v každou volnou chvíli. Komunikujte s ní a budete jí mít radši. Malému dítěti, které neumí mluvit, také nezacpete uši, když v televizi běží zprávy, kterým 100% nerozumí. Jediná cesta vede skrz.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *