Čtyři dovednosti, které potřebujete k ovládnutí cizího jazyka

Ovládnout cizí jazyk je snem mnoha z nás. K tomu, abychom se v jazyce dostali na úroveň, kterou si přejeme, je potřeba píle, vytrvalost a pravidelná práce. Je nutné rozvíjet všechny dovednosti, které umění jazyka skrývá. Tyto jsou: mluvení, psaní, poslech a čtení. V tomto článku vám představím tipy a rady, jak můžete každou z výše uvedených oblastí zlepšovat.

Mluvení

Mluvení je nezbytná jazyková dovednost, bez které si na dovolené neobjednáme místní pochoutku, nezeptáme se na cestu nebo nevyřešíme reklamaci se zahraničním zákazníkem. Přesto s komunikací v jazyce často bojujeme. Máme strach mluvit, co když uděláme chybu nebo něco řekneme špatně. Abychom tyto bariéry odbourali, musíme jazyk trénovat pravidelně (ideálně denně). Níže naleznete několik tipů, jak můžete svůj mluvený projev trénovat.

💬 konverzace s parťákem (kolegou, kamarádem…)
💬 konverzace s lektorem
💬 mluvit si pro sebe (Zkusit např. popsat, co právě děláte, jaké máte plány na zbytek dne apod.)
💬 tvořit nahlas věty (Když se učíte nová slovíčka nebo granatiku, rovnou je použijte v nějaké větě, kterou si řekněte nshlas.)

Poslech

Dejme tomu, že se nyní už umíme vyjádřit, řekneme, co potřebujeme. Mimo to je ale také zásadní rozumět tomu, co nám odpovídá druhá strana. Bez toho budeme zase trochu ztraceni. Nezapomínejme tedy ani na trénink porozumění. Můžete zkusit následující:

🎧 poslouchat písničky, podcasty
🎧 sledovat filmy, seriály, videa
🎧 poslechová cvičení ve vaší úrovni (Zkoušet si poslechy např. A1, B2 podle toho, jaká úroveň je ta Vaše.)

Psaní

Umět správně psát nemusí být klíčové pro všechny z nás. Pokud cizí jazyk používáme hlavně na cestách a v mluvené formě, pravopis nás zas až tak netrápí. Jestli ale potřebujeme například v pracovní sféře komunikovat cizím jazykem, umět správně napsat email či zprávu bez „hrubek“ pro nás má význam. Co můžeme udělat pro trénink pravopisu a psaní souvislého textu? 

🖋️ deníček (např. Napište si pár vět o tom, co jste daný den zažili.)
🖋️ vlastní věty písemně (Stejně jako poslední bod v kategorii mluvení.)
🖋️ napsat si krátký text o tom, co vás baví, zajímá
🖋️ komentovat videa, diskuze…

Čtení

Schopnost rozumět psanému textu nebo nápisu je neméně důležitá, ať už cizí jazyk používáte pouze v mluvení. Přijde vám zpráva, na ulici vidíte ceduli s nápisem, chcete si přečíst zajímavý článek o tom, co se aktuálně děje ve světě nebo si odpočinout u knížky. To jsou situace, kdy je třeba umět chápat, jak autor poskládal jednotlivé věty a co znamenají použitá slovíčka. Čtení můžeme zlepšovat následujícím:

📚 zkusit si přečíst oblíbenou knížku v daném jazyce (pro pokročilejší)
📚 zjednodušená četba, cvičení čtení ve vaší úrovni
📚 internetové články o tom, co vás zajímáPokud tedy chcete ovládnout jazyk jako celek, je důležité se obklopit co nejvíce činnostmi, které Vám k tomu pomohou. Věřím , že naučit se jazyk může každý. Držím vám palce.

Cítíte, že potřebujete někoho, kdo vás tím provede a pomůže vám? Doporučuji naše webinářové kurzy, které mají za cíl způsobit to, že se jazykem plně obklopíte a zlepšíte všechny čtyři výše zmíněné dovednosti. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *