Angličtina - Němčina - Španělština - Francouzština - Italština - Ruština

Jak se učit z domova?

Častá otázka, kterou slýcháme s jistou pravidelností. Lekce jsou fajn, ale neustále na ně člověk chodit nemůže, že?

Přesně tak, známe to asi všichni. Existují studenti, kteří se chtějí učit pouze nebo převážně doma, a pak tací, kteří na takové učení doma moc času nemají, ale občas je to také potká. Ať už s domácí přípravou nebo snažením se trávíte více či méně času, v každém případě je dobré rozumět tomu, jak a proč to dělat či případně nedělat.

Jak se doma obvykle učíme

Znáte ten pohled na svoji knihovnu, ze které na Vás upřeně hledí všechny ty učebnice, které jste si za ty roky učení se nakoupili? Chvilku tak přemýšlíte, se kterou začít, a nakonec namátkou nějakou vyberete. Nebo se možná rozhodnete, že dost bylo učebnic a stáhnete si nějakou šikovnou aplikaci.

Proč ne. Ale ať už zvolíte tak či onak, nějak to nebývá ono.

Někomu z nás chybí systém. Učebnice i aplikace sice zpravidla nepostrádají postup po úrovních nahoru nebo podobné šikovné záležitosti na sledování vlastního pokroku. Jsou dokonale propracované, nabízí nám možnost zvolit si, kde začneme a kde skončíme, a jsou vlastně bezchybné. Perfektní, řekl by si jeden. Ano, jsou. Přesto jim jedno chybí. 

Co nám doma chybí

To nejdůležitější, co vám aplikace ani učebnice nenabídne, je faktor lidskosti. Je příjemné, když po vyplnění testíku v učebnici otočíte na výsledky, které vám sdělí, že jste neudělali jedinou chybu. Určitě máte skvělý pocit, když vám telefon každé slovíčko potvrdí, a tím Vám dá jasně najevo, že nechybujete a máte na to jít dál. V celém tomto procesu ale velmi chybí jedna skutečnost, a to ta, která zajišťuje, že veškerou práci za lidi nikdy nebudou dělat stroje – lidský cit, ochota, zájem, prozřetelnost.

Jen člověk dokáže pocítit, že jste danou větu sice řekli správně, ale nejste si ohledně ní moc jisti. Jen člověk dokáže zachytit drobné nuance při Vašem projevu a rozpozná, když Vám něco není dvakrát pohodlné a ještě byste snesli trochu toho procvičování. Jen člověk po Vás dokáže vyžadovat tak, abyste skutečně cítili potřebu dodat slíbené, a zároveň na Vás být natolik příjemný, aby si vypěstoval přirozený respekt a vytvořil mezi Vámi vztah. Tento lidský faktor je jeden z hlavních, které lidem při domácím učení chybí. Nikdo na ně tzv. nešlape, „neotravuje“ s otázkami po hotových úkolech, ale zároveň nechválí, nedává najevo spokojenost a obdiv.

Jak najít na učení se doma toho správného parťáka

Možná se sami sebe nyní ptáte – no, to je sice hezké a asi i souhlasím, ale jak mám něco takového zařídit? Nikdo z mé rodiny nemá čas ani chuť se mi pravidelně věnovat nebo dokonce ani daný jazyk či jiný předmět tolik neumí, aby mi s čímkoli vůbec mohl pomoci. Rozumíme. Přesně na toto naráží i většina našich studentů nebo nestudentů, kteří se chtějí učit doma. Málokdo má vedle sebe člověka, co by dokázal a měl zájem tuto funkci zastoupit.

A právě proto jsem se rozhodli Vám od nás, z Jazykovky se srdcem, trošku pomoci. Naprosto zdarma se začínáme starat o naše současné i minulé studenty i jiné zájemce o učení se cizího jazyka formou vedeného domácího studia. V praxi to funguje tak, že Vy se nám zmíníte, že bys chtěli doma více/lépe využít svůj volný čas, a my Vám ušijeme na míru lektorskou podporu. Staráme se o Vás, dáváme Vám domácí úkoly, kontrolujeme Vám je a podporujeme interaktivní opravu, což znamená, že Vás na chyby pouze upozorňujeme, ale už je neopravujeme za Vás. Poskytneme Vám návod na to, jak chybu najít a opravit, dodáme Vám online materiál k nastudování (odborný článek, video) a podporujeme Vás v tom, abyste se posouvali a plnili své povinnosti. Umíme vyžadovat, radit, pomáhat, dávat termíny a dodržovat je.

Veškeré naše fungování v této aktivitě je zdarma od začátku dubna do konce června 2017 a intenzita Vaší práce je po domluvě – tato naše služba je specifikem naší školy a i ona je jedním z důvodů, proč si dovolujeme nést přízvisko „Jazykovka se srdcem“. Od začátku července 2017 budou úkoly v daných formátech zpoplatněny minimálními částkami, aby pro Vás i nadále bylo možné a přístupné službu využívat. Pro představu, příprava, oprava a veškerá následná péče na 15 vět překladu bude vycházet na 100kč bez DPH. 

Jak se učit doma, pokud na to chcete být sami

Pokud pro Vás něco takového není zajímavé a nechcete se s nikým o své pokroku bavit ani se jím nechat kontrolovat, můžete zavést alespoň následující pravidlo, které Vám umožní pracovat na sobě sama v klidu domova o něco efektivněji.

Buďte aktivní.

Nevyplňujte cvičení v učebnici. Dělejte svoje vlastní věty. Pište je. Říkejte je. Mluvte. To nevadí, že Vás nikdo neposlouchá. Pokud nechcete s nikým spolupracovat, i tak je tato aktivní forma použití jazyka ta nejlepší, jaká může být.

Jediná cesta vede skrz a tedy, chcete-li se naučit mluvit cizím jazykem, naučíte se tak pouze tím, že budete mluvit. Chcete-li se naučit rozumět, naučíte se to pouze tak, že budete jazyk poslouchat (samozřejmě na své úrovni a ne o tři výše). To hlavní, co se naučíte vyplňováním cvičení, je vyplňovat cvičení. Je to opravdu to, co chcete umět?

Držíme palce při domácím učení a pokud byste se rádi nechali vést nebo to chcete alespoň vyzkoušet, jsme tu pro Vás na posta@www-test2.cz, ozvěte se 🙂

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *