Angličtina - Němčina - Španělština - Francouzština - Italština - Ruština

Jak zvolit intenzitu svých lekcí a co je k tomu potřeba

A je to tady. Konečně jste se rozhodli trošku pohnout se svojí angličtinou nebo jiným jazykem, udělali jste ten krok vpřed a vykročili do jazykové školy nebo si našli lektora. Fajn. A když tam tak vkročíte nebo Váš lektor vkročí k Vám domů, jedna z prvních otázek, která je Vám položena, je „Jak často chcete své lekce mít?“. Otázka, která, ač byste to nejspíše neřekli, není vůbec tak jednoduchá, jak se na první pohled může zdát. 

Už už se chystáte odpovědět, ale ještě než stačíte cokoli říci, uvědomíte si, že vlastně neznáte odpověď. Možná tomu nebude přesně takto, třeba přijdete s nějakou tou intenzitou, něco takzvaně „hodíte do placu“, ale ruku na srdce – rozumíte tomu, jaká četnost lekcí je pro Váš požadovaný pokrok nejvhodnější?Kdo a na základě čeho určuje četnost lekcí

Otázka intenzity lekcí není otázka na budoucího studenta, ale je to otázka budoucího studenta na ty, kteří se mu budou snažit pomoci jeho úroveň zlepšit. Nezřídka se však nedočkáte rady, nicméně se očekává od Vás samých, že již víte a máte přesnou představu o tom, co je pro Vás nejlepší. To ve skutečnosti nemůžete moc vědět, protože se v oblasti jazykového vzdělávání nejspíše nepohybujete, a tak se nebojte otázku obrátit zpět a o odpověď požádat toho, kdo by ji měl znát nejlépe – jazykovou školu nebo lektora samotného. Při jejich odpovědi pak pozorně poslouchejte, neboť správně určená intenzita je jeden z faktorů, který nese ovoce celého snažení.

Celkově vzato můžete na lekce chodit naprosto různě – jeden se učí dvakrát týdně, druhý jednou za 14 dní, další má lekce každý den a poslední třeba třikrát do týdne. Čert aby se v tom vyznal, co? Nebojte, systém v četnosti studia je velmi logická věc postavená na smysluplných pravidlech vzniknuvších na základě studentovy úrovně a motivace. To první a vlastně i jediné, na co by se Vás každý lektor nebo jazyková škola měli zeptat, aby si byli jisti, že Vám k Vašemu cíli dopomohou tak rychle a kvalitně, jak si jen žádáte, jsou dvě základní skutečnosti – Vaše zkušenosti s daným jazykem a Vaše motivace.

Co je při určování intenzity nezbytným faktorem

Studujete angličtinu od školky nebo jste začali před půl rokem? Chcete se ji naučit jen tak, protože Vás baví, nebo Vám za měsíc do firmy přijede americká delegace a Vy se potřebujete domluvit? Toto jsou velmi cenné informace, bez kterých ve skutečnosti není vůbec možné určit správnou četnost lekcí. Pokud Váš lektor nebo ten, kdo Vám radí a lekce s Vámi domlouvá, nezná Vaši skutečnou úroveň a motivaci, můžete si být jisti, že je velmi nepravděpodobné, aby Vás směroval tam, kam Vy si přejete, a s takovým tempem, které je třeba.

Požadujte na začátku vždy prostor pro sebe, abyste mohli říci, co vše máte již za sebou, jak se ohledně toho cítíte a proč se chcete posouvat dále. Může se jednat o pár vět, ale také o několik minut, které jsou však naprosto nezbytné pro jakýkoli další postup. Po této „zpovědi“ by mělo vždy následovat otestování – důležité je totiž nejenom, jaký máte ze své angličtiny pocit Vy, ale také fakt o tom, jaká Vaše úroveň skutečně je. Krátký testík pojící slovíčka s gramatikou postačí k tomu, aby druhá strana získala komplexní představu. Teprve nyní je možné určovat správnou intenzitu. Nikdy předtím.


Dávejte si tedy pozor na to, ve které fázi Vám lektor nebo kompetentní osoba chtějí radit, a pamatujte, že rada je pomoc – a k tomu, aby Vám někdo mohl pomoci, potřebuje vědět, v jaké situaci se nacházíte. Také byste nikoho netahali ven z rybníka v domnění, že se topí, když se ve skutečnosti jenom koupe.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *