Angličtina - Němčina - Španělština - Francouzština - Italština - Ruština

MAMA: O mém soutěžním ceremoniálu na saunovém mistrovství měsíc před porodem – aneb (ne)chodit v těhotenství do sauny (pravidelně)?

Tento článek chci napsat už hodně dlouho. Konkrétně od posledního března letošního roku 2019, kdy jsem překonala svůj největší strach a v devátém měsíci těhotenství si stoupla před plný saunový srub, abych předvedla svůj soutěžní ceremoniál na mistrovství ČR 2019. Byl to jeden z nejsilnějších zážitků mého života a já Vám o něm teď povím více

Těhotenství a sauna

Cítím jako velkou povinnost začít s tématem chození do sauny v průběhu těhotenství. Veřejně se věří, že toto rozhodně není žádoucí a ženy, které do sauny v tomto stavu chodí, téměř neexistují. V odborných článcích se však dočtete, že mimo první trimestr, který je pro vývoj plodu klíčový, těhotná žena do sauny chodit může. Osobně jsem si tuto informaci přečetla až poté, co jsem ve druhém měsíci tohoto našeho zatím posledního těhotenství se svým mužem absolvovala školení na saunérku. Do té práce jsem se absolutně nadchla a pár týdnů na to jsme oba začali pravidelně saunovat pro veřejnost. Sauna se stala rituálem, kterému jsem se oddávala minimálně 2x týdně.

Cesta k cíli

Saunování se mi začalo natolik líbit, že jsem se na podzim rozhodla, že udělám vše pro to, abych mohla soutěžit na saunovém mistrovství na konci března, tedy přesně 18 dní před naším termínem porodu. Byl to úžasný cíl, který jsem si nejdřív jenom snila a postupem času se stával čím dál tím více reálnějším.

Když jsem se v lednu na soutěž přihlásila, začalo to být vážné. Přípravy obnášely spoustu času, bylo třeba vymyslet koncept, všechno sladit, trénovat. Zkušenosti se soutěží žádné, ohebnost a spolupráce těla nulová :-). Čím více se soutěž blížila, tím nervóznější jsem byla. A také tím kulatější.

Je to tady!

Až konečně nastal ten „osudný“ datum. Byla jsem připravena, jak nejlépe jsem dokázala, ale stejně jsem cítila obrovský respekt a strach. Moje vystoupení bylo naplánované až na 16.15h, takže jsme si dopoledne nenechali ujít asi čtyři soutěžní ceremoniály a pořádně se vysaunovali. Bylo absolutně bezstarostné vidět, jak saunéři dělají své nejlepší před plnou saunou, jak se představují, vše překládají do angličtiny, jak začnou, předvedou svá nádherná vystoupení, se všemi si potřesou rukou a sbalí si věci. Bezstarostné. A takové, že jsem měla sto chutí si sbalit svých pět švestek a odjet zase zpátky domů.

Hodiny se přehouply do pozdějšího odpoledne a do mého ceremoniálu zbývalo pár minut. Můj muž mi pomohl všechno připravit, ostatní saunéři byli také úžasní, velmi nápomocní a milí. Proběhlo krátké focení a najednou bylo 16.15 a dveře od saunového srubu čekaly na to, až je za sebou zavřu. Naposledy jsem se rozhlédla kolem, zhluboka se nadechla a vstoupila dovnitř. Čekal na mě plný saunový srub. Plné lavice odspoda až nahoru, na kterých seděly všechny ty známé i neznámé tváře plné očekávání. Co asi tahle holka předvede? Nebyl čas přemýšlet. Bylo třeba začít. V tu chvíli už mě ani za mák nenapadlo se otočit a utéct. Teď totiž začala šou.

Můj strach byl obrovský. Stát před saunou plnou cca 80 lidí je velezodpovědnost. Vy jste tu teď pro to, abyste jim na 15 minut jejich života zpříjemnili bytí. A to sakra zpříjemnili. Sauna je vážná věc. Každý si jde pro kus odpočinku a zážitku zároveň. Neměla jsem jinou možnost než ze sebe dostat to všechno, co tam bylo i nebylo.

Srdce na to!

Můj ceremoniál trval 15 minut a tato čtvrt hodina bylo doposud nejrychlejším a nejsilnějším zážitkem mého žití. Myslím, že jsem byla v transu. Předvedla jsem celý svůj ceremoniál tak nejlépe, jak jsem uměla. Tak, jak jsem jej měla nacvičený. S obrovskou láskou k saunování a k lidem, kteří tam přede mnou seděli. Jistojistě jsem v něm nasekala spoustu chyb, ale v tu chvíli nebyl čas na ně myslet. Slyšet křik publika, nadšené tleskání do rytmu, pískání, povzbuzování, zářící obličeje … tohle bylo to, o čem jsem snila. Snila jsem o tom, že já se zasloužím o to, že Ti lidé budou vycházet za sauny v docela jiném stavu, než v jakém do ní přišli. O tom, že jim budu moci ukázat zcela jiný pohled na život. O silném souznění mezi nimi a mnou… přes atmosféru, která mezi námi vykvete. A stalo se.

Hluboký pocit štěstí

Když utichl poslední tón, poděkovala jsem, kopla jsem do dveří a za léčivého hluku potlesku se vypotácela ven. Znovuzrozená saunérka v devátém měsíci těhotenství. S kompletně mokrýma očima od slz štěstí jsem podávala ruku jednomu „divákovi“ za druhým, tak, jak vycházeli ze sauny, a snažila jsem se alespoň trochu si zapamatovat to, co říkali. Dnes už z toho nevím téměř nic. Ale vím, pamatuji si a nikdy nezapomenu na to, co se stalo na úplný konec. Když zástup saunujících se ukončil poslední človíček, objevil se ve dveřích srubu můj manžel, jež vycházel jako úplně poslední. Na ten pohled nikdy nezapomenu – můj Ondra byl uplakaný jako malý Jenda, slzy mu padaly na prostěradlo, které měl kolem pasu, a od něj ke mně se linula obrovská síla energie. To, co se stalo potom, jsem ještě nikdy předtím necítila. V našem objetí nás zaplavila hluboká láska, nekončící uvolnění, tisíceré díky. Cítila jsem nesmírnou vděčnost za všechnu jeho pomoc, bezednou oporu, pochopení a podporu, jež nemá hranic. Můj Ondra byl dojatý vším tím, co se stalo, jak to dopadlo, a že jsme to zvládli. Zvládli jsme to spolu a jeden bez druhého bychom tam v takovém štěstí nestáli.

Sauna a miminko

A tak skončil příběh mého velkého snu – zúčastnit se této soutěže v tomto roce, přestože to bylo tak krátce před porodem. Hodně lidí mi toto rozmlouvalo a dávalo chytré rady. Nechci říkat, že neměli pravdu. Nechci nikomu radit, že má do sauny chodit i v těhotenství. Chci jen říci, že já jsem ve svém čtvrtém těhotenství celou dobu pracovala jako saunérka, a když jsem po této soutěži v posledních třech týdnech těhotenství s touto prací přestala, do sauny jsem si stále chodila odpočinout 2x-3x týdně. Naposledy jsem byla v sauně jeden den před porodem. Narodila se nám nádherná dcera, kterou jsem dokonce 9 dní přenášela. Pro puntičkáře 51cm, 3,6kg a Apgar skóre 10, 10, 10.

Vnímejte chození do sauny, stejně jako každou jinou aktivitu, jako záležitost, kterou si předně musí vyřešit daná žena v sobě. Nikdo Vám nemůže diktovat, co máte a co nemáte. Vy nejlépe víte, co potřebujete, při čem se cítíte dobře, co Vám dodává sílu. Já saunu miluji, uvolňuje mě, umožňuje si sáhnout na svůj vnitřní klid, najít mé pravé já. Čistí mě a pomáhá mi být sama sebou. Pokud to tak taky máte, mějte dostatek odvahy poslouchat sama sebe!

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *