Angličtina - Němčina - Španělština - Francouzština - Italština - Ruština

Učebnice angličtiny

Proklaté učebnice aneb proč Vám to s nimi nejde

Taháte z knihovny učebnici za učebnicí a připadají Vám všechny stejné? Jen při otevření první lekce se Vám zatočí panenky, protože už na první stránce nerozumíte ani slovo? Tak s touhle knížkou pryč! Proč? Pamatujte si, že se můžete naučit naprosto cokoli. Naprosto. Všechno. Jen musíte rozumět všem slovům, se kterými v rámci toho přijdete do styku. Přecházení slov, pod kterými nevíte přesně, co si máte představit, Vám po chvilce udělá v hlavě „maglajz“ a jak vše dopadne? No, zkuste si to sami:

… Tvar předpřítomného času se skládá z pomocného slovesa HAVE ve 3.osobě jednotného č. HAS a příčestí trpného. …

Neumíte-li anglicky téměř vůbec, máte celkem 4 problémy:

a. nevíte, co je předpřítomný čas

b. nevíte, co je pomocné sloveso

c. nevíte, co je HAVE a HAS

d. nevíte, co je příčestí trpné

Umíte-li anglicky alespoň trošku, avšak nejste žádný učitel, jen prostý student, máte zpravidla jeden problém:

Nevíte, co je příčestí trpné.

Čtete-li nyní tyto řádky a nejste-li učitel či gramaticky vzdělaný člověk, jak se cítíte? Trochu Vás bolí hlava, moc nevíte, o čem jste zrovna četli, a kdyby Vás někdo poprosil o zopakování co nejvíce slov z té definice, vypotíte možná tak 3-4. A kdybyste toto četli v učebnici, nejspíše jste ji právě zavřeli.

A přesně tohle dělají slova, kterým nerozumíte, nebo nevíte přesně, co si pod nimi máte přestavit. Zmatek. Nepříjemný pocit. Náladovost. Zkuste to srovnat s tímto:

… Přítomný čas průběhový se nazývá průběhový, protože vyjadřuje situace, které právě probíhají, tedy jinak nyní se dějí.

Například: Píši dopis. Moje děti si právě hrají. V rádiu hrají „Borůvková“.

A nikoli:

Často se dívám na TV. (často, nikoli nyní)

Egypt leží v Africe. (vždy, obecně)

Nikdy nespím v práci. (nikdy)…

Ať už umíte anglicky či ne, cítíte se teď celkem fajn. Nejspíš máte vlastně dost dobrý pocit, protože jste přesně pochopili vše, o čem jste před chvílí četli. Rád byste věděli i něco víc. Třeba se naučili, jak něco takového vypadá v angličtině. Tak s chutí do toho, přece nebudu ztrácet čas, říkáte si!

A jsme u toho. Rozumíte každému slovu, je to logické, dokážete si pod tou definicí představit spoustu věcí. Máte k dispozici několik příkladů, které Vás ujišťují. Každý příklad dokonale chápete. Sami byste teď dokázali napsat dalších deset příkladů. Nebo 20? Jak se ráčí, vysypete jich z rukávu, kolik bude kdo chtít. Protože ROZUMÍTE!

A proto- první zásada k tomu, jak se opravdu naučit nejen anglicky, ale naučit se naprosto cokoli, je rozumět každému slovu, které v souvislosti s tím čtete či slyšíte. Vaše učebnice musí být české, jste-li začátečník a napsané jednoduše. Váš učitel musí mluvit pomalu a srozumitelně a přesně vědět, jaká slova může používat a jaká jsou zbytečně „nebezpečná“. Toto nemá co dělat se stářím ani s hloupostí. V jednoduchosti je totiž nejen krása, ale i jasno. A právě v jednoduchosti spočívá ta pravá cesta k Vašim úspěšným výsledkům.

V Perfect World učíme bez učebnic. Používáme naše vlastnoručně vytvořené profesionální plány. Jednoduché, jasné, zábavné. Všichni učitelé učí prostě, nadšeně a s výsledky!

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *