Jak se rozmluvit rychle, zábavně a bez strachu

Dokážete si sami sebe představit, jak vyřizujete telefonát v angličtině nebo v jiném cizím jazyce? Nebo jak zajišťujete ubytování na recepci či prezentujete před ostatními?

Pokud se jen při pomyšlení na tyto situace začínáte potit a zrychluje se Vám tep, věřte, že Vám rozumím. Konverzace bývá tou nejobávanější částí učení nového jazyka a přitom všichni víme, jak moc je potřeba pro fungování v dnešním světě. Pojďme se podívat na to, co vše můžete udělat pro to, abyste se postupně zbavili tohoto nepříjemného strachu. Nebojte, nehodíme Vás rovnou před sál s odbornou komisí, co bude pozorně sledovat každé slůvko, co ze sebe vydáte. Naopak si ukážeme, jak můžete zlepšit Vaše vyjadřování i třeba v koupelně nebo v autě.

 

1. Mluvte sami pro sebe

Je to jednoduché, nepotřebujete k tomu nikoho a časově se sami sobě zcela přizpůsobíte! Vezměte si k ruce stopky, nastavte počet minut dle libosti, vyberte si náhodné téma a s chutí do toho. Hlavní je, že budete něco říkat a snažit se vyjádřit své myšlenky. Úkolem tohoto cvičení je rozvázat jazyk a být tak lépe připravený na konverzaci s někým jiným. Samozřejmě budete dělat spousty chyb, které nikdo hned neopraví. Každopádně automaticky začnete zjišťovat, která slova Vám vlastně chybí a co neumíte vyjádřit. Ideálně si svůj monolog nahrajte, abyste se mohli zpětně vrátit ke slovům, co jste neznali. Případně si slovíčka můžete poznamenat/vyhledat rovnou v průběhu. Žádné nevýhody, jen širší slovní zásoba a lepší vyjadřování! Další level je pak mluvit sám k sobě před zrcadlem. Je to nepříjemné, ale o to jednodušší o Vás bude konverzace s někým jiným.

 

2. Poslouchejte, kde můžete

Zkuste se schválně zamyslet, kolikrát denně najdete alespoň 15 minutové okénko, kdy byste mohli poslouchat nahrávku v cizím jazyce. Co třeba v autě nebo při žehlení? Když vaříte nebo když jste v posilovně? Možností je opravdu mnoho a jsem si jistý, že alespoň jedno takové okénko existuje ve Vašem diáři. Součástí konverzace je samozřejmě i reakce na toho druhého, která většinou stresuje studenty ještě více než samotná mluva. Možná si říkáte, co takových 15 minut denně zmůže, když teď nerozumíte ničemu. Měsíčně je to ale 450 minut, které jste zužitkovali k posunutí jazyka a nic přitom neztratili. Tím, že se denně obklopíte daným jazykem a zvolíte vhodnou úroveň, značně vylepšíte Vaši schopnost reagovat a to nemusíte rozumět každému slovu, co na nahrávce zazní.

 

3. Konverzace s lektorem nebo jinými studenty

Následující dva tipy budou již vyžadovat i jiné lidi mez Vás. Bohužel se to muselo stát. Není lepším místem kde začít, než-li s lektorem nebo s někým, kdo má stejný cíl jako Vy. S lektorem je to paráda. Ví přesně, jak Vám pomoci, nesoudí Vaše chyby a okamžitě je opraví. My se ale v tomto článku soustředíme též na zbavení strachu. Po čase si na lektora zvyknete a vytvoříte si s ním nové bezpečné prostředí. To je ale třeba znovu rozbít, pokud stále máte strach promluvit s kýmkoliv neznámým. V naší jazykové škole poskytujeme studentům skrze projekt Words First se spojit jeden s druhým a nezávazně trénovat konverzaci. Vystoupením z ulity a kontaktováním někoho, s kým jste ještě nikdy nemluvili, uděláte další krok k sebevědomému projevu.

4. Zatněte zuby a oslovte někoho komu opravdu věříte nebo ho vůbec neznáte

A teď to nejtěžší – konverzace s někým, kdo mi nemusí rozumět, bude se mi smát, bude mluvit moc rychle a… Stop! Přestaňte takhle přemýšlet a zeptejte se sami sebe: „Co nejhoršího se může stát?“. Co nejhoršího se může stát, když poprosíte svoje děti nebo kolegu v práci, zda si s nimi můžete popovídat? Co nejhoršího se může stát, když oslovíte náhodného cizince a začnete se s ním bavit o počasí? Teď ještě, kdyby existovala možnost, jak se s někým takto propojit online. No světe div se, takových možností je mraky! Schválně si zkuste vyhledat „english conversation online“ a uvidíte, jaké všechny možnosti se Vám zjeví. Příkladem takové stránky je free4talk.com. Jen se připojíte do místnosti a mluvíte s úplně neznámými lidmi z celého světa. A jsem zpět s otázkou „Co nejhoršího se může stát?“ No jednoduše se odpojíte a zkusíte to znovu. Svět se nezboří. Už jen tím, že se do té místnosti připojíte, zdoláte další ze strašáků a posunete se výše.

 

Všechno je to o přístupu. Pokud do každé konverzace již vstupujete s tím, že si z ní nic neodnesete a ničemu neporozumíte, tak se těžko budete posouvat. Berte každou konverzaci, poslech či konfrontaci v práci jako příležitost, jak se přiblížit k Vašemu cíli. Zároveň je třeba nepolevovat v práci i na jiných částech jazyka a tvořit co nejvíce vět, protože, když si nejste jistí v tvorbě jednotlivých vět, jak pak chcete souvisle a s jistotou komunikovat? Držím Vám palce a těším se, že si společně v budoucnu popovídáme anglicky!

 

Samuel Zheng

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *