Angličtina - Němčina - Španělština - Francouzština - Italština - Ruština

5 kroků k okamžitému zlepšení vašeho cizího jazyka

5 kroků ke zlepšení cizího jazykaUčíte se cizí jazyk již nějakou dobu? Nemáte však stále pocit, že by pokroky byly takové, jaké byste si představovali? Představa, že umíte anglicky, německy nebo jiným jazykem plynule tak, abyste nad tím nemuseli přemýšlet, je pro vás sice krásná, ale občas až neuvěřitelná? V tomto článku vám přináším 5 tipů na to, jak můžete okamžitě zlepšit svůj cizí jazyk – bez zbytečného stresu, pocitů beznaděje a zamotané hlavy. Jdeme se do toho pustit!

1. ROZUMĚJTE

aneb „To, co se učíte, nejprve plně pochopte“

Znáte to – chcete se naučit nové gramatické téma, čas nebo si jenom rozšířit slovní zásobu.  Všechno si vyhledáte, začnete si o tom číst, vypisujete si, ale pak se často stane, že to celé není dost jasné. Na vině může být více faktorů – nejasně vysvětlená látka, slova v textu, kterým pořádně nerozumíte, nedokážete si představit, jak celá ta věc funguje v praxi.

Bohužel je ale potřeba, abyste to, co se chcete či potřebujete naučit, opravdu nejprve plně pochopili. Pokud to pochopíte jen napůl nebo se v tom úplně ztratíte, či budete schopni rozumět pouze příkladům, které jsou uvedeny v dané knize či na dané stránce, ale nebudete umět vytvořit vlastní, nestane se toto téma tím, které Vám bude vlastní. Nestane se vaším. Nebudete jej aktivní používat. Používáme totiž jen to, čemu rozumíme.učení

Tip: Pokud vám ne vždy je všechno jasné z textu, zkuste všemožná videa. Videa jsou skvělým způsobem výkladu, který umožňuje spojit vizuální stránku s poslechovou, a navíc může krásně dodat materiál (příkladové věty, situace) tak potřebný k plnému pochopení. Určitě by vám neměl uniknout náš youtube kanál nebo naše kanály na TV Seznam.

2. BUĎTE AKTIVNÍ aneb „To, co jste pochopili, začněte používat“

Znáte to – něco si přečtete, projdete si to, naučíte se to a tím to často končí. Buď vůbec neprocvičujete nebo procvičujete málo. Hodně studentů cizího jazyka má procvičování spojené s něčím nudným, nezáživným – vnímají jej jako nutné zlo. Ještě aby ne – často si totiž jako spojené s procvičováním neseme staré vzorce ze školy a vybavujeme si cvičení na straně 19, domácí úkol na straně 54 apod. Neneseme k procvičování žádné sympatie jednoduše proto, že nám nikdo nikdy neukázal jeho skutečný potenciál, sílu, užitek a především i tu zábavnou stránku.

Procvičování /rozuměj „praxe“/ je ve skutečnosti naprosto nejdůležitější částí celého studia. Lekce bez vašeho procvičování jako kdyby nebyla. Přednáška, webinář bez toho, aniž by vás zapojila, jako kdybyste se jí neúčastnili. Samostudium bez kvalitního procvičení a zažití si učeného není k ničemu. Procvičovat můžete mnohými způsoby, v dalším tipu si ukážeme ten nejefektivnější. Ale hlavně procvičujte, používejte učené ve vlastní praxi!

Tip: Pokud se bojíte, že když budete procvičovat, nebude vás mít kdo zkontrolovat, začněte používat klíče ke správným odpovědím. Pokud se rozhodnete začít procvičovat tak, jak uvádíme v bodě tři, klíče potřebovat nebudete. Spoustu možností k aktivnímu procvičování najdete v naší anglické členské sekci.

3. TVOŘTE VLASTNÍ PŘÍKLADY

aneb dovolte učenému, aby se vám stalo vlastní

Velkou chybou, kterou dělá mnoho studentů cizích jazyků, je, že se učí fráze (, jejichž skutečnému významu často ani nerozumí). Toto je do určité míry užitečné, ale zároveň je to cesta do pekel – v učebnicích, ve slovnících a na internetu je spousta vzorových vět, které jsou skvělé pro pochopení toho, jak daná látka funguje, ale rozhodně nedoporučuji je vnímat jako modlu. Je holý nesmysl učit se tyto věty nazpaměť a vnímat je tak, že tyto jsou ty správné a jinak to říci nejde.

Je dobré si uvědomit, že jazyk je velmi volná záležitost a do určité míry je mluva umění – mluvčí skládá slova tak, aby jako celek dávala ten smysl, který od nich vyžaduje. Ano, existují mnohá „ustálená spojení“ a fráze, ale nikdo nemůže říci, že jen tato jsou správná a jiná není dobré užívat. Nebojte se toho – naučte se gramatická pravidla a slovíčka a následně začněte skládat vlastní věty. Pouze prostřednictvím vlastních vět se může stát jazyk plně vaším – jen takto se vám může dostat pod kůži a můžete si jej přirozeně osvojit.

Tip: Rozlišujte příklady vět uvedené například v učebnicích, které slouží k pochopení látky, a nutnost vytvořit si své vlastní příklady. Opravdu nestačí přečíst si pár vět, látku pochopit, pak něco párkrát vyplnit do cvičení. Je třeba dovolit jazyku, aby se vám stal vlastní. Tyto vlastní příklady můžete buď psát nebo říkat. Obojí je velmi užitečné. Spoustu tipů na vlastní příklady najdete v našem emailovém seriálu 99 dní angličtiny zcela zdarma!

4. VĚŘTE SI

Když se pustíte do vlastních příkladů, když jazyku dáte prostor a dovolíte mu, aby se stal vaší přirozeností, je třeba si věřit. Mnoho studentů cizích jazyků má strach. Strach z chyb. Strach z toho, že oni to nezvládnou. Strach z toho, že už tolikrát začínali a vždycky to dopadlo špatně. Strach z dalšího selhání, dalších špatných pocitů. Začněte strach vnímat jinak – ne tak, že vám ukazuje, kam nemáte jít, ale tak, že vám ukazuje, kam jít máte. Co se ještě potřebujete naučit. V čem se ještě necítíte pohodlně.

Věřte si. Jděte do toho s tím, že vy to zvládnete. Že vy jste natolik dobří, abyste to pochopili, abyste to používali a abyste tomu dovolili, aby se to stalo vaší součástí. Uvědomte si, jak moc jiný by byl váš život, kdybyste daný cizí jazyk opravdu byli schopni používat bez váhání a s lehkostí. Krásný to pocit. Tak se do toho vrhněte, použijte to správné know-how a určitě to můžete dokázat.anglické věty

Tip: Pokud si nejste jisti, zda své vlastní příklady budete tvořit správně, začněte nejprve vytvářet velmi, velmi, velmi jednoduché struktury (rozuměj věty). Vytvářejte takové věty, které si sami dokážete zkontrolovat. A až to pro vás bude velmi snadné, zvedněte si o trošku laťku. Ale ne o moc, zase jen do fáze, kdy si budete skutečně jisti, že toto zvládnete zkontrolovat sami. Pokud byste přesto potřebovali pomoci, mrkněte na naše videokurzy.

5. NENECHTE SE ODRADIT

Po světe chodí spousta lidí, kteří nemají dobré záměry. Řeknou vám, že nemá smysl se učit cizí jazyk, protože vy to stejně pořádně neupotřebíte. Že oni to zkoušeli a je to pěkně těžké. Že učení se cizího jazyka jsou vyhozené peníze. Že co byste se ve vašem věku stresovali s něčím tak malicherným. Ale vy to máte docela jinak. Představujete si sami sebe jako člověka, který cizí jazyk ovládá a domluví se s ním, a ta představa je pro vás přitažlivá. Chcete to zvládnout.

Nenechte se odrazit. Jděte svojí cestou, budujte si vlastní píseček, na kterém to dokážete a jednou budete tím člověkem, o kterém sníte. Vím, jak vám je. Ne vždycky je to jednoduché. Ale věřte – vždycky to za to stojí. Vzdělání a práci na vlastním rozvoji je ta správná cesta, která vám ukazuje, jací jste, co umíte, a především, že vy za to stojíte.

Perfect World Tip: Pokud byste si někdy nebyli jisti, zda to má ještě smysl, zkuste si jeden experiment. Dejte do toho na určitou dobu 2x více síly a energie, než jste tomu dávali kdy předtím. Opravdu to udělejte. Dejte tomu max na druhou. A možná se budete divit, co se stane. V tomto vám mohou pomoci naše živé webinářové kurzy, které vás zapřáhnou na 120 %!

Držte se! Kdybyste potřebovali jakkoli pomoci, nezapomeňte, že jsme tady pro vás!

 

Napsat komentář