Networking. Slovo, které kolem nás nezřídka prolítne a tváří se docela důležitě. Většinou se předpokládá, že mu rozumíme a že víme naprosto přesně, proč je dobré si s ním dělat vrásky. Je tomu ale skutečně tak? Víte, co toto slovo znamená, co označuje a jak se takový networking vlastně dělá?
Význam slova “networking”
Networking vychází z anglických slov “net” a “working”, přičemž “net” znamená “síť” (třeba I tu sportovní, např. volejbalovou nebo tenisovou) a “working” je tvar slovesa “work”, jež znamená “pracovat”. “Networking” je tedy jakousi “prací na síti”, jejím budováním. Představte si skutečnou tenisovou síť, která je v počátku své výroby. Jediné, co existuje, jsou jakási lanka ležící vedle sebe na jedné hromadě, ale nijak blíže spojená. Aby z nich vznikla síť, která bude tvořit jeden celek a bude hodnotná (bude se přes ni moci hrát), musí ji někdo vytvořit. Ten někdo musí využít svůj um a vzít do rukou vlastní šikovnost a chuť a začít plést. Splétat původně samostatná lanka tak, aby z nich vznikla funkční hodnotná síť, která poslouží k dalším účelům. Toto je “networking” v jádru svého významu, nikoli však ten, o kterém se mluví v dnešní společnosti a o kterém je dnešní článek.
Networking ve svém praktickém slova smyslu
Networking dnešního světa je něco velmi podobného této tenisové síti. Jediný rozdíl je v tom, že v tomto případně nejde o splétání lanek, ale lidí. Když jsem poprvé zažila networking na vlastní kůži, ocitla jsem se ve společnosti naprosto cizích, ale bezvadných lidí. To byl prý networking. Skvělá společnost, dobře vedené setkání. Jen jsem si nebyla jistá, co se ode mě chce dál. Když půjdu domů a už nikdy tyhle lidi neuvidím, asi jsem moc toho networkingu neudělala, že? Když si alespoň vezmu jejich vizitky, je to možná lepší. Záleží, co s těmi vizitkami pak budu dělat. Mohu si uložit kontakty na ně a nebo jim třeba rovnou napsat nebo zavolat. No jo, ale o čem jim budu psát nebo nedej bože co jim budu říkat do telefonu? Něco mi říkalo, že tohle je to, co budu muset udělat, pokud chce chytit “networking” za ten správný konec. Nechtělo se mi do toho a navíc mi tehdy nikdo neřekl, že právě toto je skutečně to, co mě čeká, pokud chci začít tvořit síť. Pokud Vám nebude vadit trochu rozumování, dovolte mi tedy první pravidlo:
1. Než začnete networking dělat, zajistěte, že rozumíte jeho významu
Takže ano, je tomu skutečně tak. Ať už Vám to někdy někdo řekl nebo jste si význam této činnosti našli na internetu nebo v chytrých knihách, networking je o Vás. Znamená doslova “budování sítě” a tu nikdo nevybuduje za Vás. To by to potom byla jeho síť, ne Vaše. Pokud si nejste jisti, jak přesně takovou síť budovat a zda to vůbec stojí za to, čtěte dál 🙂
… no fajn, takže jdu domů, mám ty vizitky a teď přemýšlím, co s nimi dál. Nějací lidé mluvili o tom, že by bylo dobré se sejít a osobně si popovídat o tom, co a jak kdo z nás dělá. To se mi celkem líbí a přestože nevím, co od toho očekávat, jdu do toho. Nikdy nezapomenu na svůj první telefonát jednomu obchodnímu řediteli firmy, se kterou to, co děláme my, nemělo nic společného. Opravdu jsem se bála ba jenom navrhnout to, že bychom se mohli sejít a popovídat si. Možná si říkáte, že je to vážně bláznivé a že takový člověk nemá na nějakou mladou holku, co navíc ještě dělá něco úplně odlišného od jeho oboru, přece vůbec čas. Ale víte, co je paradoxní? Že tomu tak vůbec není. Další pravidlo:
2. Když chcete networking dělat, jdetě tam, kde mu rozumí
Celý vtip je v tom, že když jste součástí komunity, která se networkingem zabývá a sdružuje osobnosti, které jej dělají vědomě, můžete být ba i jednou jedinkrát hostem, žádným dlouhodobým členem, a budete mít otevřené dveře. Na základě jednoho možná byste řekli troufalého, ale v tomto případě toto označení není správné, telefonátu, se s Vámi sejde nejenom ten můj výše uvedený obchodní ředitel, ale dokonce i majitel společnosti o 200 zaměstnancích.
… no jakto? Pokud jste v dobré networkingové společnosti, jsou toto všechno lidé, kteří nemají předsudky. Nevnímají Vás jakožto mladou žábu bez pracovních zkušeností a vůbec vlastně bez všeho důležitého, ale jako rovnocenného partnera. V dobrých networkingových společenstvích se věří, že každý host, který zavítá do klubu, je někdo důvěryhodný. Někdo, komu ten, kdo jej pozval, věří. A to je záruka kvality. Proto stojí za to dělat networking tam, kde mu rozumí – všechny dveře pro Vás budou totiž již od začátku otevřené. Teď už jen, co dělat a jak se chovat, když jimi projdete.
3. Když děláte networking, zajímejte se, ptejte se, naslouchejte
… dobře, tak jsem tu. Schůzka začala. Je celkem jedno, kde se s Vaším protějškem sejdete, a podle mě osobně je jedno spousta dalších věcí typu “co přesně si vezmete na sebe nebo jakým způsobem se na místo činu dopravíte”. Zažila jsem schůzky ve sportovním, kdy jsem stěží stačila slézt z kola a už se povídalo, taky ale v lodičkách a šatech, nebo pohodlné dýchánky v kavárnách, procházky městem či příjemné obědy. Podle mě je to jedno, i když možná jinde dostanete spoustu rad na to, co je nejlepší. Za mě buďte sami sebou a předně dbejte na to, jakým stylem schůzka bude probíhat.
Většina lidí je takových, že mluví rádi o sobě a téměř celou schůzku věnují sami sobě. Fajn, to nevadí. Hlavně to ale nebuďte Vy! Co tím chci říct – abyste dokázali vymyslet adekvátní a hodnotnou spolupráci, která Vám a Vašemu partnerovi skutečně něco přinese, je potřeba dobře pochopit, kdo před Vámi sedí. Na to potřebujete informace. A ty nezískáte tím, že představíte svůj životopis od narození do dnešního dne bez vynechání jediného milníku. Ne. Nebojte se a dejte prostor druhému. Zajímejte se, ptejte se a opravdu naslouchejte. Samozřejmě můžete jakkoli reagovat či se chovat jinak přirozeně, jediné, co chci říci, je, ať na 100% využijete potenciálu schůzky a zjistíte, jakého člověka jste právě potkali, zda s ním chcete spolupracovat, a jak by se to dalo udělat.
… no jo, mohli byste si ale říct. Jenže co když se mě ten druhý vůbec na nic nezeptá a za hodinu zjistí, že “to snad ani není možné, ale už tu hodinu mluví a musí se omluvit, protože spěchá na další schůzku”? Můžete oponovat, že to je nereálné a že takový nikdo není, ale mohu Vás naprosto ujistit, že to možné je a takoví lidé existují. A vůbec nemusí být nijak špatní. Třeba jste se jenom dobře ptali nebo druhého skoro ani nepustili ke slovu (jak se většinou stává mě :)). Je jedno, jak k tomu došlo, ale je to tu. Celá schůzka proběhla tak, že Vy jste zkrátka neřekli téměř nic o sobě, a teď co dál. Vůbec nic není ztraceno, ba naopak. Je tu totiž pravidlo číslo:
4. Když děláte networking, nechte za sebe mluvit výsledky
Zapletení člověka z výše uvedené schůzky vůbec neskončilo tím, že jste si na jejím konci podali ruku a popřáli hezký den. Někteří to tak vnímají, ale to pak nejde o správný netwroking. Pokud skutečně chcete síť plést a jednou přes ní hrát kvalitní tenis, musíte pokračovat. Jakákoli zpětná vazba na schůzku je hodnotná. Napsat email s poděkováním za Vám věnovaný čas ideálně s několika nápady na další společnou aktivitu / spolupráci apod. je dokonalá příležitost jak dát zároveň vědět o tom, co děláte Vy. Stačí se omluvit, že jste nestačili ani říci moc o sobě a připojit odkaz na to, co považujete za důležité. Možná si říkáte, že ten druhý ale nebude mít čas na něco takového koukat nebo nemá zájem Vás ani blíže poznávat. Není to pravda. Pokud jste na schůzce odvedli skutečně dobrou práci, zajímali se od srdce, naslouchali a doptávali se, byli jste tak někým, koho Váš partner každý den jen tak nepotkává. Setkání s Vámi pro něj bylo možností otočit zrcadlo na sebe sama a chvilku mluvit o tom, co v něm vidí. To je něco, na co běžně nemáme čas. Něco, co skoro až léčí. Věřte, že možná si to Váš partner v dobu schůzky neuvědomoval, ale později si na Vás vzpomene a celé to setkání ocení. Proto bude mít chuť minimálně zjistit, kdo jste a co děláte právě Vy.
… dobře, to bychom měli. Už víme, co je to networking, jak je možné jej dělat, ale zbývá nám jedna důležitá otázka. Proč a k čemu to vlastně celé je?
5. Když děláte networking, dotahujte jej do konce
Přes zpola upletenou síť by se Vám také moc dobře nehrálo. Natáhli byste jí od kůlu ke kůlu, ale ona by v půlce končila, protože jí někdo nedodělal. Tak to jí můžete rovnou zase smotat a jít se shánět po jiné. Přesně tak je to s lidským networkingem. Pokud jste si udělali čas na jednu schůzku s každým, koho jste chtěli do své sítě zahrnout, a pak třeba ještě napsali děkovný email, ale dále už pořádně nic nedotáhli, nebude Vaše síť vůbec úplná a budete nejspíše tvrdit, že netwoking je k ničemu. V takovémto případě budete mít pravdu. Tento typ networkingu je skutečně k ničemu, takový ten typ práce, kdy Váš zaměstnanec dodělá úkol přesně do té fáze, kdy mu to ještě šlo, ale dál už neví, a tak Vám jej nenápadně položí na stůl k dodělání. Nebo Vaše dítě utře prach celkem na všech poličkách, až na ty, kde leží nějaké dekorace, které je třeba na chvilku zvednout, aby i tam se dal ten prach utřít. Přesně tohle je nedotažený networking. Co to znamená? Že jste potenciál toho, co jste začali tvořit, nevyužili naplno. A to je škoda.
6. Když pletete síť, pleťte pevně
Když se rozhodnete, že Vaši síť upletete pevně, aby se Vám přes ni dobře hrálo a dlouho vydržela, budete muset jít dál než na hranici jedné schůzky + jedné zpětné vazby. Budete muset vymyslet skutečnou a možnou spolupráci, do které Vy budete muset vložit kus sebe a díky tomu tak učiní i Váš partner, pokud je to někdo, kdo má stejný cíl jako Vy (networkovat). Vložit kus sebe znamená např. nebát se dát Vašemu partnerovi důvěru a koupit si jeho službu (což se může zdát jednoduché, pokud Váš protějšek vlasní obchod s bio potravinami, ale o něco složitější je-li obchodním ředitelem v autosalonu Lexus), můžete ale zvolit i mírnější variantu a nabídnout propagaci jejich produktů ve Vaší firmě, ať už ve formě letáků, odkazu v newsletteru apod. nebo jakoukoli jinou formu Vaší vlastní iniciativy, která bez očekávání toho, že se Vám všechno jednoho dne vrátí, Vašemu parnerovi opravdu pomůže.
Celé to může znít šíleně, ale právě toto je cesta. Na začátek je dobré se zeptat, co Vám tento krok vezme. Odpověď je NIC. Papír do tiskárny byste stejně kupovali, tak je koupíte u této společnosti místo u té, co u ní nakupujete obyčejně. O hypotéku byste stejně žádali, tak zkusíte všechny podklady dodat i do této banky a dáte jim šanci. Newsletter stejně posíláte, tak do něj přidáte jdnu fotku a jeden řádek o tom, že toto je firma, kterou aktuálně podporujete a které fandíte. A tak dále. Nevezme Vám to vůbec nic. Může to jenom přinést. Ale pro toto to celé primárně neděláte. Vy jenom pletete síť. A k tomu je třeba vynaložit vlastní úsilí a tvořivost. Vaše vlastní.
… můžete si taky říct, že tohle není tak jednoduché, protože vůbec nevíte, s kým, že máte tu čest. Ale to není pravda. Pokud jste splnili bod 3 a skutečně jste naslouchali, doptávali se a chtěli se dostat do jádra toho člověka, moc dobře víte, co je tento člověk zač. Neznáte jej samozřejmě na 100%, ale dokážete poznat, zda s ním chcete spolupracovat, zda věříte tomu, co dělá, zda se Vám líbí jeho výrobky nebo ne. Na začátku máte vždycky možnost se rozhodnout, zda daného člověka do své sítě všijete nebo ne. Stejně tak má on možnost se rozhodnout, zda se všít nechá. Toto je vědomý proces a je důležité se rozhodnout. Pokud jste ale kývli, začněte tvořit. Dávejte. A bude Vám dáno.
Toto by mohlo být o networkingu vlastně tak docela všechno. Když tímto stylem dopletete pevnou síť, můžete začít hrát o sto šest. To samo o sobě je výborný výsledek. Každá síť má ale také jednu nepříjemnou vlastnost: může se začít rozplétat. A proto:
7. Nepřipusťte, aby se Vaše síť začala rozplétat
Dobře, tak jsme upletli tenisovou síť a hrajeme přes ní skvělý tenis. Vždycky po zápase ji sundáme z kůlů, smotáme do klubka a hodíme do kolny na sportovní náčiní. Za dva dny jí zase vyndáme a následuje stejný postup. Za pár měsíců nebo let začne síť trouchnivět. Některé uzly už nejsou tak pevné, jiné dostaly takovou ránu od míčku tolikrát za sebou, že se nějak rozpadly nebo co a ty strany se snad rozplétají, no podívejte se na to.
Úplně stejně to celé funguje s lidskou sítí, co jsme si právě pěkně pevně dopletli my. Pokud ji nadále budeme jenom používat, ale už se o ní nebudeme starat, ošoupe se, některé uzly z ní úplně vypadnou a jiné se začnou vyplétat. Pokud chceme, aby naše síť vydržela opravdu dlouho, musíme o ni s láskou a zájmem pečovat. Dávat příležitosti a zajišťovat prostředí, ve kterém nejenom že bude stále pevnější, ale bude mít chuť a možnost se zvětšovat. A v tomto bodě mi dovolte důležitou osobní poznámku – tato následná péče se už špatně dělá v podpadcích a kravatách, ale mnohem lépe učinkuje v opravdovosti toho, jací jsme my a jaké je to, co děláme. Tady už se neschováte a Vaše záměry a chuť pomoci a dostat toto potenciálně jednou zpátky, musí být naprosto čisté.
Proto opravdu kvalitní sítě umí plést jenom někteří z nás. Staňte se jimi i Vy a pomožte světu být lepší!
—————–
Aktuální podnikatelské setkání v Plzni proběhne 26.7. od 10-12h. Své místo si rezervujte na domi@perfect-world.cz. Těšíme se na vás!