Angličtina - Němčina - Španělština - Francouzština - Italština - Ruština

3 tipy na to, kde a jak vzít čas na učení se cizího jazyka

nedostatek času na učeníNemám čas, mám strašně práce, v poslední době jsem zasekaný, jenom se starám o děti, nestíhám, musím teď pracovat, mám práce nad hlavu, na učení nezbývá čas. Poznáváte se? Jsou tyto situace i váš případ? Naprosto chápu, že to tak můžete mít, někdy opravdu není času nazbyt, ale na druhou stranu se s tím často dá něco dělat a pokud nám jenom trochu záleží na seberozvoji a lepších zítřcích, měli bychom to minimálně vyzkoušet.

A právě o tom je tento můj krátký článek – nabídnu vám v něm tři tipy na to, jak si i v tom věčném chaosu, zmatku a těžkém nestíhání, najít čas na to, co je velmi žádoucí – vlastní pokrok v cizích jazycích. Tak jdeme na to!

1. Učte se tak, aby to mělo smysl

Jedním z hlavních skutečných důvodů toho, proč máme reálnou potíž dostat se k učení a udělat si čas na angličtinu či jiný jazyk, který by bylo žádoucí zlepšit, je fakt, že v učení se stylem, kterým jej provozujeme, nevidíme žádný pořádný smysl. Ani poté, co si na učení uděláme čas, nepozorujeme pokrok, nevnímáme hodnotu času stráveného tímto způsobem.

Je naprosto logické, že se nám následně nechce si znovu a znovu vymezovat náš cenný čas na něco, co nenese žádné ovoce. Je to jako kdybyste se rozhodli, že budete volný čas trávit natáčením videoreceptů, ale po každém natáčení byste všechna videa smazali, protože by se vám nelíbila. Takhle byste s videi jednou, dvakrát strávili dvě, tři hodinky, a pak se k tomu už jen horko těžko vraceli.

Proto můj tip č.1 zní: Zajistěte nejprve, aby vaše učení se daného cizího jazyka mělo smysl a neslo hodnotu. Najděte si správného lektora (poslechněte si náš podcast „Jak poznat správného lektora), učte se funkčními technikami a „měřte“ si vlastní výsledky. Bez tohoto budete sami sebe těžko přemlouvat, abyste se „utrhli“ a pár hodin týdně pracovali na svém seberozvoji.

2. Vnímejte ovládnutí cizího jazyka jako investici

Slovo „investice“ pochází z latinských slov, která znamenají „do oblečení“. To znamená, že investice byla původně chápána jako zajištění si hezkého a reprezentativního oblečení, což bylo dříve něco velmi důležitého – oblečení o člověku hodně ukazovalo. V současné době se naše společnost již trochu posunula. Aktuálně máme slovo „investice“ většinou spojené s financemi  – investujeme do akcií, nemovitostí, podílových fondů apod. Slovo investice však stále nese stejný význam. Je to akt vložení prostředků, energie, práce apod. do něčeho, co nám časem přinese výsledky, co se vrátí, zhodnotí se.

Učení se cizího jazyka je forma velmi hodnotné investice. Je to dlouhodobá investice, která zdaleka není vidět hned po pár hodinách, často ani po pár týdnech. Obnáší spoustu času, tvrdé práce, ochoty u sebe něco změnit, ale především výdrže. Když však vydržíte dostatečně dlouho, stane se něco velkého. A vy po měsících či letech, kdy jste místo „nemám čas“, „nestíhám“, „nevím, kam dřív skočit“ zavedli dostatek osobní disciplíny a věnovali se pravidelnému učení se cizího jazyka, zjistíte, že jste úplně někde jinde než vaše bývalé já. Držím vám palce!

Můj tip č.2 zní: Investujte do sebe. Investice do práce na cizích jazycích není investicí s nejistým výsledkem, pokud ji vezmete za správný konec. Pak už vám ji nikdy nikdo nevezme.

3. Dejte tomu prioritu

Plánujete? Máte diář a pracujete s ním? Nebo vám stačí si svůj denní a týdenní program načrtnout v hlavě? Ani jedno není nesprávně, ať už tak či onak, každý člověk, který nechce celý den jen prosedět na zadku, nějakým způsobem organizuje svůj čas. V rámci té organizace pracujeme s činnostmi, které mají určitou prioritu – jsou pro nás důležité, vyskytují se na prvních místech. Všechno, co chcete ve svém životě někam posunout, má ve vašem diáři nebo hlavě značku „priorita“, a i díky tomu s tou a danou oblastí nějak hýbete, pracujete s ní. To, co není priorita, zůstává stále stejné či se zhoršuje.

Proto existuje mnoho lidí, jejichž angličtina je na bodu mrazu. Nebo těch, kteří se nějakému cizímu jazyku chvilku věnují, ale pak to časem stejně opustí. Abychom opravdu vytvořili určitou znatelnou změnu ve svém životě, je třeba se na danou oblast zaměřit, věnovat jí svoji pozornost a dát jí prioritu. Bez toho jí vždycky převálcují aktivity, které se odbít nenechají – vydělávání peněz, oběd, úklid domu, spánek …

Můj tip č.3 tedy zní: Začněte se na svoje učení se cizího jazyka soustředit. Postavte tuto činnost mezi ty zásadní ve vašem denním/ týdenním programu a nechoďte spát bez toho, aniž splníte svůj závazek.

Máte na to, stačí se rozhodnout! Když byste potřebovali více pomoci či poradit, jsme tu pro vás!

Pokud se vám tento článek líbil, můžete jeho tvorbu podpořit zde.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *