Angličtina - Němčina - Španělština - Francouzština - Italština - Ruština

Jaké je mluvit opravdu dobře i jinými jazyky než jen mateřštinou?

Jak byste se cítili, kdybyste mohli přeskakovat z jazyka na jazyk bez jakýchkoli problémů s tím, že by se Vám v angličtině vybavovaly německá slovíčka, nebo že byste si nemohli vzpomenout, jak se to a to řekne? Byli byste svobodní. Cítili byste možnost volby, žádná omezení. Nejspíše by Váš život obsahoval méně stresu, protože by existovalo o dost méně situací, které by Vás znervóznily.


Pro koho píšu?

Tento článek je věnovaný těm z vás, kteří jej nebudou vnímat jako něco nepříjemného, jako něco, co vás má naštvat nebo způsobit, že si nebudete věřit. Je věnovaný těm z vás, kteří chcete něco změnit. Těm, kteří jste si schopni představit, že budete angličtinu a ideálně ještě nějaký další cizí jazyk skutečně ovládat, jako když bičem mrská. Tento článek Vás má inspirovat. Nakopnout k akci. Vysvětlit, jak moc má smysl pracovat na rozvoji Vašeho cizího jazyka. A zajistit, abyste přijali za své, že tuto schopnost nic nenahradí. Nic není stejné jako mluvit plynule nejenom mateřským jazykem.

Schopní lidé a jejich trable

Často potkávám lidi, kteří skutečně rozumí své práci. Jsou opravdu dobří v tom, co dělají. Skvělí poradci, pracovníci, majitelé firem. Lidé na svém místě, kteří pomáhají společnosti. Vážím si jich a obdivuji to, co dokázali a dokazují. Často mají však jedno společné, co mě neustále nepřestává překvapovat. Téměř nikdy neovládají ani jeden cizí jazyk natolik, aby s tím byli spokojeni. V podstatě se všichni shodují v tom, že by potřebovali mluvit plynule anglicky, německy či jinak. Mají v tom dost jasno. Ale nemluví.

Chápu, že mají spoustu jiné práce a že dělají jiné hodnotné věci, které možná jaksi kompenzují fakt, že neovládají cizí řeč tak, jak by si přáli. Já bych ale v tomto článku ráda vysvětlila, že „mluvit cizím jazykem plynule a bez problémů“ a „mít/dělat/vykonávat vlastní hodnotnou práci“, která s tímto nemá nic společného, nejsou dvě rozdílné věci. Tyto aktivity si nijak neodporují. Nejsou nijak jedna proti druhé. Jinými slovy, neexistuje jediný důvod, proč bychom neměli být schopni „vlastnit“ obojí. Ba naopak, bylo by to velmi prospěšné. Velmi by se nám to hodilo. Dokonce si dovolím říci, že bychom byli velmi šťastní, kdyby se nám to povedlo. Spousta našich starostí a strašáků by zmizela. Nechci nikomu vnucovat svůj názor, ale jsem si 100% jistá, že téměř nikdo by takovýmto stavem nepohrdnul.

Mluvte, bude vám líp!

Mluvit plynule nejen mateřštinou, ale i cizím jazykem je totiž něco, co otevírá dveře. Umožňuje to si cokoli přečíst, více rozumět, chápat do důsledku. Zajišťuje nám to větší pochopení světa kolem nás, toho, co se děje, a co to znamená. Tato schopnost nám dává rozhled, díky ní se nemusíme bát obchodů se zahraničím, rozhovorů s cizinci na ulici, vyhledávání informací na internetu, které nejsou v češtině. Pokud umíte velmi dobře anglicky, víte nejspíše, že pokud chcete vyhledat nějakou konkrétní odbornější informaci, v češtině ji téměř nikdy nenajdete. Narazíte maximálně na nějaké ne příliš kvalitní diskuze, které jsou zkrátka pouhými diskuzemi a ničím jiným, ale popis problému jako by neexistoval. Existuje. Ale ne v češtině.

Chci říct – má velký smysl učit se cizí jazyk. Věnovat mu ten čas, tu energii, ty peníze. Věnovat tomuto jazyku kus Vašeho života, aby Vám jej v podobě kvality zanedlouho navrátil. Znáte někoho, kdo opravdu velmi dobře ovládá minimálně jeden světový jazyk nebo ideálně více? Pokud ano, odpovězte si prosím nyní na otázku, jaký je tento člověk. Je stejný jako ostatní? Já si dovolím říci, že ne. Tipuji, že je otevřenější. Že má větší přehled. Že je šťastnější. Že je inteligentnější. Že je hbitější, pohotovější. Neříkám, že takoví jsou 100% všichni lidé, kteří plynně mluví jiným jazykem než česky. Ale nějakou a spíše více z těchto vlastností mají. A proč? Protože mají více možností. Život s více otevřenými dveřmi, který si dokázali sami vytvořit. Protože skutečně se naučit cizí jazyk za nás neudělá nikdo jiný než my sami. Takže se zvedněte ze židle a jděte to změnit! (tedy pokud se nechcete do konce života vymlouvat na to, že Vy na to nemáte buňky).

Pokud chcete získat skutečně hodnotné tipy na to, jak toto jednou pro vždy zvládnout, sledujte náš webinář!

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *