Angličtina - Němčina - Španělština - Francouzština - Italština - Ruština

Učit se dva / více jazyků najednou? Ano či ne? A případně jak a proč?

 

Také se učíte anglicky a už to samotné Vám docela stačí? Při představě, že byste se měli věnovat ještě jinému jazyku Vám jde hlava kolem? Naprosto Vám rozumím. Přesto je ale někdy nevyhnutelné ponořit se do studia více než jednoho jazyka a někdy to sice nevyhnutelné není, ale je to dobré. Jaké jsou výhody učení se více jazyků zároveň, proč byste se do toho mohli pustit a jak to všechno zvládnout skloubit?

Hlavní obavy

Strach, který z takového modelu učení často máme předem, je sice pochopitelný, ale na druhou stranu nás jenom brzdí (jako každý strach). Říkáme si, jak to bude náročné, že se nám to bude plést, že občas asi ani nebudeme vědět, které slovo patří do kterého jazyka a podobně. Přesto bychom tolik chtěli mluvit více jazyky než jen tím jedním, který se učíme. Není to pravda? Většinou je. Proto doporučuji tyhle zbytečné obavy ihned opustit. Vůbec nic nám nepřináší a jsou pouhými domněnkami, neboť jsme něco takového v naprosté většině případů ještě nikdy nezkusili a pokud ano, pak jsme u toho rozhodně dlouho nevydrželi. Nebo nám někdo povídal o tom, jak to zkoušel on a jak to dopadlo. Z těchto polovičatých informací si uděláme závěr, že je to náročné, nemožné a bláznivé a navždy si zavřeme cestu k vlastnímu rozvoji.

Jak začít?

Takže krok číslo jedna je jasný. S těmi strašáky v hlavě to nepůjde, proto se jich prosím co nejdříve zbavte. Vůbec neřešte to, kolik jazyků, s kým a jak se budete učit, a už vůbec se nezabývejte tím, jak dlouho to vydržíte a jaké to bude mít výsledky. Namísto toho se rozhodněte, které jazyky byste chtěli ovládat, na jaké úrovni a proč. Tohle je otázka, se kterou většinou problém nemáme, občas se však může stát, že si nejsme úplně jisti. I k ní se pokusím dát Vám pár tipů – rozhodně doporučuji naučit se pořádně anglicky. Je to celkem známý fakt, ale neuškodí jej zopakovat – angličtina Vám v současném světě otevírá dveře k možnostem, umožňuje mnohem hlubší porozumění a zároveň nabízí spoustu cest, jak žít život podle svého nesvázán tím, že se nedomluvím nebo mám strach z každé druhé situace. Angličtina tedy rozhodně ano. Kdo dnes tento jazyk neovládá, možná nevnímá, o co přichází, ale přichází o hodně. A je mezi námi ještě opravdu hodně z těch, kteří by s tímto měli a většinou také chtěli něco dělat – avšak je to Vaše volba.

Jazyk č.2

Větší zamyšlení je na místě, když volíme jazyk druhý. Někdy máme naprosto jasno, protože daný druhý jazyk potřebujeme pro práci nebo pro život tak nutně, že není co řešit a k nějakému váhání ani nedojde. Většinou je tomu ale tak, že „si můžeme vybrat“. Znalost konkrétního druhého jazyka není tedy nijak nutná, a tak je to na nás. V těchto případech máme tendenci klonit se k jazykům, které jsme studovali ve škole nebo k jazykům, které se nám líbí. Pokračovat dále v jazyce, s nímž jsme začali (možná již před lety / desítkami let) třeba na střední, není špatný nápad, neboť základy, slovíčka a struktura tohoto jazyka je v nás stále ještě někde ukrytá. Je velmi pravděpodobné, že až začneme, hodně z toho si vybavíme a celý progres pro nás bude jednodušší. U jazyka, který se nám líbí, ale třeba jsme jej ještě nikdy nestudovali, bude tento faktor náročnější. Všechno pro nás bude nové, ze začátku nebudeme ničemu rozumět intuitivně a budeme potřebovat všechno vysvětlit.

Ať už jsme v jakékoli situaci a kloníme se k jakékoli z možností, je zde ještě jeden faktor, který bychom si měli uvědomit. Tímto je motivace – důvod proč chceme a jednou budeme tímto jazykem mluvit. K čemu nám to bude? Tenhle důvod proč není to, že se mi ten jazyk líbí, nebo to, že jsem se ho už někdy učil. Důvod proč děláme a jsme schopni dělat aktivity dlouhodobě a dotahovat je do konce je něco smysluplnějšího. Něco, co má hodnotu. Když se zamyslíme například nad tím, proč si každé ráno čistíme zuby, určitě mi neřeknete, že přece proto, že jste se to kdysi naučili od svých rodičů, tak v tom pokračujete, protože je to pro Vás jednoduché. Spoustu věcí a činností jsme se naučili nebo učili a vůbec je dále neděláme (např. různé školní předměty – ne každý se věnuje společenským vědám, biologii nebo chemii jenom proto, že se je kdysi učil). Nejspíše mi ani neřeknete, že si čistíte zuby, protože se Vám to líbí. A to není o tom, že by se čištění zubů nemohlo někomu líbit, ale sama tato záliba není dostatečným hnacím motorem pro to, abychom v tom dennodenně pokračovali. Je zde nějaký vyšší účel, vyšší smysl. Tím může u čištění zubů být například zdraví chrupu, lepší dech, dobrý pocit po vyčištění, touha mít zdravé a funkční zuby co nejdéle apod. Toto je ta hlavní motivace. Pro tu každé ráno, večer a možná i poledne občas tak trochu překonáme sami sebe a strávíme dvě minuty v koupelně.

 

jazyky

Co je to Vaše proč?

A nyní přichází zásadní otázka, kterou je třeba si položit před tím, než se vůbec pustíme do studia dvou jazyků. Co je to Vaše proč? Je jím to, že bydlíte blízko u hranic s Německem, pravidelně tam jezdíte na nákupy, do bazénu a tu a tam potkáte nějakého Němce i u Vás v městečku, se kterým byste si docela rádi popovídali, ale nějak to vázne? Nebo je Vaší nejoblíbenější dovolenkovou destinací Itálie, vyrážíte tam minimálně 5x do roka a máte problém se domluvit anglicky? Či toužíte podniknout cestu po Jižní Americe a je Vám jasné, že jinak než španělsky to prostě nepůjde? Těchto situací může být nespočet a je třeba si najít tu svou. Ve výsledku je totiž docela jedno, jestli jsme daný jazyk studovali ve škole nebo jestli se nám líbí. Tím důležitým faktorem, který nakonec ovlivní to, zda skutečně budeme daný jazyk ovládat a nebo to celé po pár lekcích/ pokusech vzdáme, je fakt, jak velký smysl nám dává tento jazyk umět. Rozhodněte se tedy pro tu nejlepší variantu a zapomeňte při tomto na překážky týkající se toho, jak těžký daný jazyk je, co o něm říkají lidé apod. Vyberte si jazyk, který má největší smysl pro Váš vlastní život!

Hurá do toho!

Tak, konečně máme vybráno. Ať už jste se rozhodli pro jakoukoli kombinaci, můžete začít. Je na Vás, jak se rozhodnete studovat – zda půjdete do jazykové školy, zakoupíte si online kurz nebo vsadíte na samostudium. Je to jedno, ale vždy si musíte být jisti, že jste si pro sebe vybrali tu nejlepší variantu. Tu nejlepší školu, která Vám skutečně pomůže, online kurz, který dává smysl, nebo jste si domů koupili učebnice, se kterými to zvládnete. Je třeba nechat si případně poradit, protože styl, kterým budete studovat, bude ovlivňovat Vaše průběžné výsledky, na nichž záleží i celý konečný výsledek.

A teď, jak na to. Na studiu dvou či více jazyků není vůbec nic složitého. To základní, co je třeba dodržet, je věnovat se vždy naplno každému z nich. Když studuji angličtinu, být plně v ní. Soustředit se na lekci, pracovat na 100%. A ne strávit polovinu času tím, jak si budu stěžovat, že se mi vybavují pouze německá slova a že nedokážu v angličtině přemýšlet apod. Toto jsou s prominutím „kecy“, které Vás nikam neposunou. A následně, když budu pracovat na druhém jazyce, zase se plně ponořit do něj. Vžít se do jeho světa, do jeho myšlení, soustředit se na tuto oblast. Když budete vždy 100% teď a tady a opravdu dáte vše do své aktuální činnosti, nebudete mít žádný problém s tím, že by se Vám cokoli pletlo. Všechny naše činnosti a efektivita v nich jsou o koncentraci, soustředění a schopnosti vymačkat z daných momentů maximum. Někdy je to opravdu náročné, protože se nám hlavou chtějí honit různé myšlenky, avšak schopnost dělat to, co právě dělám, a dělat to na plno, je základním předpokladem pro další růst.

Mohla bych Vám dát ještě spoustu tipů na to, jak se dá učení dvou jazyků propojit, jako třeba srovnávání slovíček, učení se překladu jednoho českého slovíčka vždy v obou jazycích, porovnávání gramatiky, používání toho, co jste se naučili, během všedního dne jen tak pro sebe… Je toho hodně. Avšak toto všechno ani není předmětem mého článku – na spoustu z těchto systémů totiž můžete přijít i Vy sami, pokud budete své studium brát vážně a zakousnete se do každé minuty s ním strávené s obrovskou chutí. Mě to výborně funguje a věřím, že i Vy to zvládnete!

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *